Ścieżka nawigacji

Aktualności

ZUS gospodarzem międzynarodowego seminarium MoveS

W czwartek, 23 lutego, w Centrali ZUS w Warszawie odbyło się międzynarodowe seminarium MoveS. Eksperci dyskutowali o swobodzie przepływu i ochronie socjalnej obywateli państw trzecich w Unii Europejskiej w kontekście uchodźców z Ukrainy.

Dyskusja z udziałem krajowych i międzynarodowych ekspertów dotyczyła m.in. swobody przepływu osób i koordynacji systemu zabezpieczenia społecznego. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker, prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska i dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.

– Dzisiejsze seminarium dotyczy tymczasowej ochrony w Polsce uchodźców z Ukrainy migrujących z powodu działań wojennych –- powiedziała prof. Uścińska. Zwróciła również uwagę na fakt, że po wybuchu wojny w Ukrainie działania polskich władz zmierzały do przygotowania ram prawnych dla uproszczonego procesu rejestracji, dostępu do rynku pracy, systemu zabezpieczenia społecznego i świadczeń społecznych.

– Chcemy podkreślić, że Polska podjęła różnorodne działania – dodała prezes ZUS. Stwierdziła też, że legalizacja pobytu i dostęp do rynku pracy są bardzo ważne. – Mamy do czynienia ze szczególną sytuacją uchodźców wojennych z Ukrainy. Bardzo sprawnie wprowadziliśmy regulacje prawne w tym zakresie oraz z perspektywy zarządzania tym kryzysem – podsumowała szefowa ZUS.

Prof. Uścińska przypomniała również, że Polska jest liderem, jeśli chodzi o delegowanie pracowników. – W ubiegłym roku wydano ok. 722 tysiące zaświadczeń A1. To wzrost o ok. 7 proc. w porównaniu do 2021 roku – powiedziała.