Ścieżka nawigacji

Aktualności

Informacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w sprawie możliwości podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników w okresie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu, w okresie od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej*.

Obowiązek ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w ZUS może być wyłączony w przypadku, gdy dana osoba spełni warunki określone w ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników**.

Zgodnie z art. 5a powołanej ustawy rolnik lub domownik, który podlegając ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata, rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpocznie współpracę przy prowadzeniu tej działalności, podlega nadal temu ubezpieczeniu w okresie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy prowadzeniu tej działalności, jeżeli spełnia jednocześnie następujące warunki:

  1. złoży w Kasie oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy tej działalności,
  2. jednocześnie nadal prowadzi działalność rolniczą lub stale pracuje w gospodarstwie rolnym, obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub w dziale specjalnym produkcji rolnej,
  3. nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym,
  4. nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych,
  5. kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekracza określonej przepisami kwoty.

Za rozpoczęcie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej uznaje się także:

  1. wznowienie wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej, której prowadzenie okresowo zawieszono;
  2. zmianę rodzaju lub przedmiotu wykonywanej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).

Mając na uwadze powyższe rekomendujemy ostrożność w stosunku do informacji przekazywanych przez firmy oferujące natychmiastowe: cyt. "odpłatne przejście z  ZUS do KRUS" bowiem osoby, które nie spełniają warunków określonych w art. 5a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, prowadząc pozarolniczą działalność gospodarczą nie mogą swobodnie dokonywać wyboru między ubezpieczeniem realizowanym  przez ZUS, a ubezpieczeniem społecznym rolników.

W przypadku zawieszenia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej przez osobę prowadzącą działalność rolniczą, w celu objęcia ubezpieczeniem społecznym rolników w pełnym zakresie, konieczne jest łączne spełnianie warunków określonych w art. 6 pkt. 1, art. 7, art. 16 ust. 1 i art. 38 tej ustawy.

W sytuacji jednak, gdyby osoba taka wznowiła wykonywanie pozarolniczej działalności  gospodarczej (lub podjęła wykonywanie takiej działalności na nowo) wcześniej niż po trzech latach nieprzerwanego podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników nie spełniałaby warunków do kontynuowania podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników i właściwym byłyby dla niej ponownie ubezpieczenia społeczne w ZUS.

Szczegółowe informacje o zasadach podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników można uzyskać w jednostkach organizacyjnych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Dane teleadresowe jednostek KRUS dostępne są na stronie: http://www.krus.gov.pl/.

* art. 6 ust.1 pkt 5 oraz art. 12 ust. 1 w związku z art. 13 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 121),

** (Dz.U. z 2013 r. poz. 1403, z późn. zm.).