Ścieżka nawigacji

Aktualności

380 tys. emerytów i rencistów korzysta już z mLegitymacji

– ZUS wystawia mLegitymacje automatycznie wszystkim klientom, którzy nabywają prawo do emerytury lub renty, bez składania wniosku czy też wizyty. Elektroniczny dokument działa jak tradycyjny. Emeryt lub rencista poprzez okazanie mLegitymacji na ekranie smartfonu potwierdza, że jest uprawniony do ulg, które mu przysługują. Z tej możliwości skorzystało już blisko 380 tys. świadczeniobiorców ZUS w całym kraju – mówi prof. Gertruda Uścińska.

Elektroniczna wersję legitymacji można zainstalować na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.

–Jeśli wcześniej nie używaliśmy takiego cyfrowego portfela z dokumentami, to możemy aplikację pobrać ze sklepów Google Play i App Store. Po zalogowaniu wystarczy wybrać opcję „dodaj dokument” i na wyświetlonej liście wskazać legitymację emeryta-rencisty. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji. Jeśli wcześniej nie dodaliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić swoją tożsamość, czyli dołączyć dowód osobisty, a następnie dodać legitymację emeryta-rencisty – mówi prezes ZUS.

Posługiwanie się mLegitymacją w telefonie jest bardzo wygodne. Dzięki niej świadczeniobiorca ZUS może szybko i bezpiecznie potwierdzić, że jest emerytem lub rencistą, udowodnić, że ma prawo do świadczeń zdrowotnych, a także może korzystać z ulg, np. ze zniżek na bilety komunikacyjne. Pobrać ją mogą nie tylko nowi świadczeniobiorcy, lecz również osoby, które 1 stycznia 2023 roku miały ważną legitymację plastikową.

Jeśli emeryt lub rencista, któremu wydana została tylko elektroniczna wersja legitymacji, chce posługiwać się tradycyjną plastikową kartą, może złożyć do ZUS wniosek o jej wydanie (na formularzu o symbolu ERL). Klienci mogą korzystać z obu wersji legitymacji zarówno tradycyjnej, czyli plastikowej, jak i elektronicznej. Każda dotychczasowa legitymacja w formie plastikowej karty jest aktualna zgodnie z terminem ważności.