Jeżeli podstawę wymiaru Twojej emerytury stanowi
- podstawa wymiaru wcześniej przyznanej emerytury lub
- renty z tytułu niezdolności do pracy, do której byłeś uprawniony w dacie przyznawania emerytury,
to emeryturę Twoją obliczymy od tej samej kwoty bazowej, od której ostatnio obliczyliśmy wcześniejszą emeryturę lub rentę.
Jeżeli jednak po przyznaniu emerytury wcześniejszej lub renty (a więc tych świadczeń, których podstawa wymiaru jest podstawą wymiaru przyznawanej emerytury) przez co najmniej 30 miesięcy podlegałeś ubezpieczeniom społecznym (np. pracowałeś na umowie o pracę), to część socjalną Twojej emerytury obliczymy jako 24% aktualnej kwoty bazowej.
Możesz także ubiegać się o obliczenie emerytury według zreformowanych zasad przewidzianych dla osób, które urodziły się po 31 grudnia 1948 r.
Musisz jednak:
- spełnić warunki do nabycia emerytury na podstawie art. 27 ustawy emerytalnej, czyli udowodnić okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące co najmniej 20 lat, jeśli jesteś kobietą lub 25 lat, jeśli jesteś mężczyzną,
- być objęty ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi zarówno przed dniem, w którym osiągnąłeś powszechny wiek emerytalny, jak i po tym dniu,
- zgłosić wniosek o emeryturę po 31 grudnia 2008 roku.
Możliwość ta dotyczy również osób, które przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę na warunkach przewidzianych w art. 27 ustawy emerytalnej miały ustalone prawo do emerytury wcześniejszej i pobierały to świadczenie.
W takim przypadku podstawę obliczenia emerytury ustaloną w myśl zreformowanych zasad pomniejsza się o kwotę stanowiącą sumę kwot pobranych wcześniejszych emerytur w wysokości przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne, a prawo do emerytury wcześniejszej ustaje z dniem, od którego została obliczona emerytura według nowych zasad.
Obliczymy Twoją emeryturę na podstawie zreformowanych zasad , o ile okaże się, że jest ona wyższa od emerytury, którą obliczymy Ci na dotychczasowych zasadach.