Ścieżka nawigacji

Aktualności

Coraz więcej ubezpieczonych cudzoziemców

Kolejny rok obserwujemy wzrost liczby pracujących cudzoziemców w naszym kraju. Stanowią oni około 6,5 proc. wszystkich ubezpieczonych. Historyczną barierę miliona ubezpieczonych obcokrajowców przekroczyliśmy latem 2022 r.

– Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach liczba pracowników, którzy nie mają polskiego obywatelstwa, będzie rosła. To z kolei przełoży się na lepszą kondycję Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Cieszy również to, że pomimo trudnej sytuacji na rynku nie widzimy masowego ubytku liczby płatników składek. W grudniu zanotowaliśmy 2 mln 640 tys. płatników w ubezpieczeniu emerytalnym. Jest to o 33 tys. więcej niż w grudniu 2021 r. – powiedziała prof. Getruda Uścińska, prezes ZUS.

Prof. Uścińska zaznaczyła, że ZUS stale będzie monitorował liczbę płatników składek. Jest to szczególnie ważne w obecnej sytuacji związanej z inflacją.

Liczba osób ubezpieczonych (biorąc pod uwagę ubezpieczenia emerytalne i rentowe łącznie), które były zarejestrowane w ZUS na koniec 2022 r., wyniosła ok. 15,9 mln. To o 244,4 tys. więcej w stosunku do stycznia 2022 r.