Ścieżka nawigacji

Aktualności

Dłuższa praca się opłaca

Profesor wzięła udział w debacie „Kobieta w XXI wieku: demografia, edukacja, zdrowie, rynek pracy i ubezpieczenia społeczne”.

debata, przemawia prezes ZUS

– Nasz system emerytalny opiera się na założeniu, że im później przejdziemy na emeryturę, tym świadczenie będzie wyższe. Liczba osób pobierających emerytury to 6 mln 41 tys. W tej grupie 3 mln 657 tys. to kobiety. Przeciętna miesięczna wysokość emerytury dla kobiety to 2 248, 47 zł – wskazała prof. Uścińska.

Najwyższa emerytura dla kobiety to 26 856 zł. Pani, która ją otrzymuje, przeszła na emeryturę w wieku 81 lat. Jej staż pracy to 61 lat. Zgromadzony kapitał wynosi 1 mln 800 tys. zł. Z kolei mężczyzna otrzymuje najwyższe świadczenie w wysokości 37 tys. zł. Jego staż pracy to 67 lat – dodaje pani profesor.

Poseł Jadwiga Emilewicz zwróciła uwagę, że Polska ma jedną z najmniejszych luk płacowych w UE. Polki są również liderkami, jeśli chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej. Z badań wynika, że jest to ich wybór. Pani poseł dodała, że statystycznie Polek jest więcej niż Polaków, żyją dłużej i cieszą się lepszym zdrowiem.

Potwierdził to dr Dominik Rozkrut, prezes GUS, który przypomniał, że na 107 kobiet przypada 100 mężczyzn. Jak zaznaczył, coraz później Polacy decydują się na zawarcie małżeństwa, a także posiadanie dzieci.

Pani Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, zwróciła uwagę, że rząd prowadzi politykę rodzinną, aby Polki mogły godzić życie rodzinne z pracą zawodową. Zdaniem pani minister zatrzymanie i odwrócenie trendu niskiej dzietności jest bardzo poważnym wyzwaniem dla Polski na najbliższe lata.