Ścieżka nawigacji

Aktualności

Dzień Osób z Niepełnosprawnością „Żyj aktywnie”

Już 17 maja ZUS zaprasza na Dzień Osób z Niepełnosprawnością. W tym roku hasłem wydarzenia jest „Żyj aktywnie!”. Chcemy zachęcić osoby z niepełnosprawnościami do rozwijania swoich talentów, poszukiwania możliwości rozwoju, by pamiętały o zdrowym stylu życia, ale też zmotywować do aktywności zawodowej. plakat

– W Polsce nie brakuje instrumentów wsparcia,  osoby niepełnosprawne  mogą liczyć na pomoc państwa. W tym dniu eksperci ZUS nie tylko odpowiedzą na wszystkie pytania, ale podpowiedzą jak uzyskać rentę i ją zwiększyć, czy jakie inne świadczenia im przysługują. Pomogą założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych, co znacznie ułatwi kontakt z administracją – przekonuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Dzień Osób z Niepełnosprawnością ZUS organizuje wspólnie z partnerami:  Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Narodowym Funduszem Zdrowia, Biurem Rzecznika Praw Pacjenta, Instytutem Transportu Samochodowego oraz lokalnymi organizacjami i stowarzyszeniami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych.

Dzień Osób z Niepełnosprawnością ma zasięg ogólnopolski. Z wiedzy i porad specjalistów będzie można skorzystać w całej Polsce.

Eksperci PFRON opowiedzą, jak zwiększać swoje szanse na rynku pracy, czy jak ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. 

– Osoby niepełnosprawne na rynku pracy są dziś w dużo lepszej sytuacji niż jeszcze kilka lat temu i lepiej przygotowane do wejścia na rynek pracy. Ci, którzy chcą pracować, odnajdą swoje miejsce na rynku pracy. Warto o tym przekonywać także osoby bierne zawodowo. Podczas dnia otwartego będziemy też zachęcać do zatrudniania osób niepełnosprawnych, a pracodawcy mogą liczyć przy tym na wsparcie  – wskazuje prezes PFRON, Marlena Maląg.

- Jeśli ktoś jest zainteresowany egzaminem na prawo jazdy, nasz ekspert udzieli informacji o szkoleniu i samym egzaminie dla osób z niepełnosprawnością – mówi prof. Marcin Ślęzak, Dyrektor ITS.

– Narodowy Fundusz Zdrowia pragnie aktywnie zaangażować się we wsparcie osób niepełnosprawnych.  Pokażemy, jak posługiwać się portalem Terminy Leczenia i czym jest Internetowe Konto Pacjenta oraz w jaki sposób dostępne funkcjonalność mogą ułatwić pacjentom poruszanie się w systemie ochrony zdrowia   – mówi Adam Niedzielski - Zastępca Prezesa ds. Operacyjnych Narodowego Funduszu Zdrowia

Pracownicy NFZ opowiedzą też o wyjazdach na leczenie uzdrowiskowe, dopłatach do niezbędnego zaopatrzenia, np. sprzętu ortopedycznego czy niezbędnych środków higienicznych.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Zachęcamy 17 maja do odwiedzenia jednostek  ZUS lub instytucji partnerskich.

Informacje o tym, co będzie działo się w całej Polsce publikujemy na stronie www.zus.pl/dzienON.