Ścieżka nawigacji

Aktualności

Elektroniczny kontakt z ZUS bez wychodzenia z domu

Zachęcamy do korzystania z elektronicznych usług na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS (ulotka plik pdf 2 MB).

Jeżeli nie masz jeszcze konta na PUE, uzyskaj dostęp do swoich danych w ZUS bez wychodzenia z domu. Na stronie głównej http:/www.zus.pl/ w oknie „Zaloguj się do PUE” kliknij „Nie masz konta w PUE? > Zarejestruj się” lub wybierz link z nagłówka strony „Zarejestruj w PUE”.

grafika przedstawia fragment zrzutu z ekranu strony głównej zus.pl

Wybierz jeden z dostępnych sposobów rejestracji online:

pue wybór sposobu rejestracji

Następnie zarejestruj profil:

rejestracja profilu na pue screen

Konto możesz założyć za pomocą:  

  • Profilu zaufanego/Login.gov.pl – jeśli masz dostęp do metod identyfikacji elektronicznej, które są udostępnione przez login.gov.pl (np. profil zaufany, e-dowód), wybierz opcję [PROFIL ZAUFANY/LOGIN.GOV.PL]. Zostaniesz przekierowany na stronę https://login.gov.pl, na której możesz wybrać swoją metodę identyfikacji. Wyświetli Ci się formularz elektroniczny. Część danych uzupełni się automatycznie. Wypełnij pozostałe pola. Pola oznaczone gwiazdką [*] są obowiązkowe. Musisz też ustalić hasło.
  • Kwalifikowanego podpisu elektronicznego –  taki podpis wydają centra certyfikacji. Jest to usługa płatna. Jeśli posiadasz ten podpis, wybierz opcję [TWÓJ KWALIFIKOWANY PODPIS ELEKTRONICZNY]. Wyświetli Ci się formularz elektroniczny. Część danych uzupełni się automatycznie. Wypełnij pozostałe pola. Pola oznaczone gwiazdką [*] są obowiązkowe. Musisz też ustalić hasło.
  • Bankowości elektronicznej – jeśli masz konto w banku, który świadczy taką usługę wspólnie z nami, wybierz opcję [TWOJA BANKOWOŚC ELEKTRONICZNA]. Aktualnie współpracujemy w tym zakresie z następującymi bankami: BOŚ Bank,  ING Bank Śląski, Millennium, Citi handlowy, PKO Bank Polski oraz Inteligo. Aby wybrać bank, kliknij na logo banku. Wyświetli Ci się formularz elektroniczny. Część danych uzupełni się automatycznie. Wypełnij pozostałe pola. Pola oznaczone gwiazdką [*] są obowiązkowe. Musisz też ustalić hasło.

Jeśli zarejestrujesz się na portalu PUE ZUS, większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi załatwisz przez internet. Na portalu uzyskasz informacje o swoich ubezpieczeniach, świadczeniach, zwolnieniach lekarskich i składkach. Jeśli masz podpis elektroniczny – możesz także wysyłać wnioski i dokumenty ubezpieczeniowe. Niektóre wnioski możesz wysłać bez użycia podpisu elektronicznego – przy ich podpisywaniu będziesz mógł skorzystać z podpisu profilem PUE.