Ścieżka nawigacji

Aktualności

Informacja o stanie konta ubezpieczonego już na PUE ZUS

Właśnie zakończył się proces generowania informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS według stanu na 31 grudnia 2022 roku. Zadanie zostało wykonane przez ZUS w rekordowym czasie. W ubiegłym roku akcja została zakończona w połowie lipca.

IOSKU dostępne w formie elektronicznej

Tak jak we wcześniejszych latach, ZUS nie wysyła IOSKU do ubezpieczonych w formie papierowej. IOSKU jest dostępne w wersji elektronicznej na PUE ZUS. Według stanu na 3 lipca 2023 r. ponad 9,7 mln zawiadomień trafiło już na profile ubezpieczonych w systemie udostępnianym klientom przez ZUS.

Coroczna waloryzacja

W czerwcu, jak co roku, ZUS zwaloryzował stan kont i subkont osób ubezpieczonych. Waloryzacja ma skompensować inflację i inne procesy gospodarcze z ubiegłego roku. Kwoty zapisane w ZUS są podstawą obliczenia wysokości emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego. Stan kont i subkont ubezpieczonych zwiększył się o 450 mld zł.

Na przykład osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, ZUS dopisał prawie 65 tys. zł. Natomiast jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł w postaci składek i kapitału początkowego, to po waloryzacji stan konta zwiększył się o ponad 122 tys. zł.