Ścieżka nawigacji

Aktualności

Jak prawidłowo wypełnić ZUS DRA i ZUS RCA

Od 1 stycznia 2022 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące składki zdrowotnej dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Składkę zdrowotną naliczoną według nowych zasad należy wykazywać co miesiąc w dokumentach rozliczeniowych. Aby ułatwić płatnikom składek wypełnianie dokumentów, Zakład przygotował krótkie instrukcje z prawidłowo wypełnionymi formularzami ZUS DRA i ZUS RCA:

Dodatkowo na YouTube w kanale Elektroniczny ZUS zostały zamieszczone krótkie filmy, które wyjaśniają zasady naliczania składki zdrowotnej w zależności od formy opodatkowania:

Kolejne filmy pojawią się już wkrótce.

Warto też regularnie odwiedzać podstronę o zmianach w składce zdrowotnej. Tam publikowane są wszystkie najnowsze materiały informacyjne - poradniki, prezentacje, relacje z webinariów, najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi.

Natomiast do wyliczenia składki można skorzystać z kalkulatora do obliczania miesięcznej podstawy wymiaru i składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność.

W lutym 2022 r. po raz pierwszy płatnicy składek będą składali dokumenty rozliczeniowe według nowych zasad. Dlatego po terminach na opłacenie składek i składanie dokumentów rozliczeniowych, ZUS będzie kontaktował się z tymi płatnikami, którzy nie opłacą składek lub nie przekażą dokumentów rozliczeniowych za styczeń 2022 r. Odpowiednie komunikaty pojawią się na ich kontach na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Osoby, które potrzebują pomocy w ustaleniu podstawy wymiaru składek, obliczeniu składki lub sporządzeniu dokumentów rozliczeniowych, zachęcamy do kontaktu z pracownikiem sali obsługi klientów w naszej placówce lub podczas e-wizyty w ZUS