Ścieżka nawigacji

Aktualności

Kapitał początkowy - im szybciej, tym lepiej

Od 1 października 2017 r. obniżony wiek emerytalny wyniesie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jeśli planujesz przejść na emeryturę po wprowadzeniu powyższych zmian, już dziś złóż wniosek o kapitał początkowy. Pamiętaj – im szybciej, tym lepiej, ponieważ kapitał początkowy ma wpływ na wysokość Twojej przyszłej emerytury.

Kapitał początkowy ustalany jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. i w najprostszym ujęciu stanowi sumę składek odprowadzonych na ubezpieczenie społeczne dla osób, które z tytułu zatrudnienia opłacały składki na ubezpieczenie społeczne lub pozostawały w zatrudnieniu i ubezpieczeniu przed 1999 r.

Jeśli już wcześniej zadbałeś o wyliczenie swojego kapitału początkowego, pamiętaj, że na przestrzeni ostatnich lat ustawodawca wprowadzał zmiany prawne w tym zakresie, które mogą spowodować konieczność jego przeliczenia. Oczywiście przy ustalaniu wysokości emerytury ZUS z urzędu dokona weryfikacji wysokości kapitału początkowego, jednak zachęcamy do złożenia wniosku o jego przeliczenie już teraz. Usprawni to i przyspieszy obsługę przyszłego wniosku o emeryturę.

Szczegółowe informacje dotyczące kapitału początkowego, sposobów jego ustalenia, trybu postępowania oraz ponownego ustalenia znajdują się w zakładce KAPITAŁ POCZĄTKOWY.