Ścieżka nawigacji

Aktualności

Konferencja „5 lat RODO w administracji” w ZUS

Konferencja pt. „5 lat RODO w administracji” odbyła się pod patronatem prezes ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej.

konferecnja - prezes ZUS stoi za mówinićą, na tke grantowych ścianek ZUS​​​​​​​

„Celem konferencji jest wymiana doświadczeń między ekspertami i praktykami z dziedziny ochrony danych osobowych. Obywatele oczekują, że urzędy i rejestry publiczne będą wymieniały dane między sobą" - stwierdziła prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, podczas inauguracji konferencji.

„Przyszłość należy do świata zdigitalizowanego. Instytucje publiczne, także z podmiotami prywatnymi będą musiały dokonywać automatycznej wymiany danych i systemów. Na pewno idziemy w kierunku ogólnopaństwowej regulacji, która odnosi się do systemowej wymiany danych. Chodzi o to żeby obywatel mógł występować o dane w jednym miejscu" - dodała profesor Uścińska, podkreślając, że ZUS jest jednym z największych administratorów danych osobowych w Polsce.

W trakcie konferencji poruszano zagadnienia dotyczące ochrony danych osobowych, w kontekście zmieniających się oczekiwań społecznych w zakresie e-administracji oraz celu i sposobu przetwarzania danych osobowych.

Dyskusja została podzielona na dwa panele tematyczne: ochrona danych osobowych w kontekście funkcjonowania administracji publicznej i prawa pracy oraz aspekty dotyczące cyberbezpieczeństwa.