Ścieżka nawigacji

Aktualności

Konferencja w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Od marca minimalna emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrosną z 1100 do 1200 złotych. Wskaźnik waloryzacji procentowej wynosi 3,56 proc. Oznacza to, że od marca emerytury i renty wzrosną o ten wskaźnik, jednak nie mniej niż 70 złotych brutto.

Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska zwróciła uwagę, że Zakład rozpoczął już proces waloryzacji świadczeń. Poinformowała, że w tym roku świadczeniobiorcy informację o waloryzacji i o trzynastej emeryturze otrzymają w jednej przesyłce w kwietniu. Dzięki temu ZUS ma zaoszczędzić na kosztach przesyłki.

Jednocześnie prezes ZUS oceniła, że coraz więcej seniorów przekłada decyzję o przejściu na emeryturę. Mimo, że osiągają wiek emerytalny, kontynuują zatrudnienie. Liczba osób, które pracują i  jednocześnie pobierają świadczenie z ZUS, wzrosło o blisko 10 proc.

– W 2018 roku 57 proc. osób przeszło na emeryturę od razu po osiągnieciu wieku emerytalnego. W 2019 roku było to 60 proc., 25 proc. zrobiło to w ciągu roku, a 15 proc. kontynuuje aktywność zawodową dłużej niż przez rok. To wskaźniki porównywalne do tych, które są w wielu krajach Europy Zachodniej – przekonuje prof. Gertruda Uścińska.