Ścieżka nawigacji

Edukacja z ZUS - aktualności

Lekcje z ZUS po raz czwarty

W ramach projektu „Lekcje z ZUS” młodzież zdobywa praktyczną wiedzę z zakresu prowadzenia własnej działalności gospodarczej i przysługujących im świadczeń - czyli  praw i obowiązków wynikających z podlegania ubezpieczeniom społecznym.

Inauguracja 4 edycji „Lekcji z ZUS” odbyła się w  XLVI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Czarnieckiego w Warszawie.

- Oczekuję, że dzięki temu projektowi poziom wiedzy o ubezpieczeniach społecznych będzie naprawdę satysfakcjonujący. Dziś jest on w miarę poprawny w grupie osób starszych, które są świadczeniobiorcami i miały już kontakt z ZUS-em. Natomiast młodzi niestety nie mają wystarczających informacji o systemie ubezpieczeń społecznych – jego roli w życiu każdego z nas. Dlatego trzeba tę edukację prowadzić na wszystkich poziomach  - wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, studentów, ale też uczniów szkół podstawowych – powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, podczas uroczystej inauguracji. 

W trakcie czterech lekcji uczniowie poznają zagadnienia związane z ubezpieczeniami społecznymi. Dowiedzą się m.in. jak działa polski system ubezpieczeń społecznych, jakie świadczenia można otrzymać, od czego zależy wysokość emerytury oraz jak opłacać składki przy prowadzeniu firmy.  Materiały dydaktyczne do „Lekcji z ZUS” przygotowano we współpracy z doświadczonym metodykiem nauczania. Są w nich scenariusze lekcji i atrakcyjne multimedia, które urozmaicą każdą z lekcji. Informacje o projekcie dostępne są na stronie www.zus.pl/edukacja.

Dla nas, dorosłych, ubezpieczenia społeczne to bardzo trudna tematyka. Dlatego bardzo ważna jest edukacja w tym zakresie. Cieszę się, że ZUS chce i edukuje młodzież, żeby przygotować ją do dorosłego życia, do wejścia na rynek pracy. Projekt „Lekcje z ZUS” wpisuje się doskonale w podstawę programową przedsiębiorczości – stwierdziła Bożena Mayer-Gawron, wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji.

W inauguracji wzięła udział także Dorota Skrzypek, I Mazowiecka Wicekurator Oświaty, która odczytała list od Aureli Michałowskiej, Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

Uczniowie biorący udział w „Lekcjach z ZUS” mogą zmierzyć się z rówieśnikami w Olimpiadzie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.  Laureaci olimpiady mogą liczyć na atrakcyjne nagrody rzeczowe, m.in. laptopy, tablety czy e-booki, a także indeksy i punkty rekrutacyjne na wybrane wyższe uczelnie.

Jeżeli chcesz sprawdzić ile wiesz o ubezpieczeniach społecznych rozwiąż krótki quiz. Zapraszamy!