Ścieżka nawigacji

Aktualności

Ojcowie na zasiłku macierzyńskim

Najwięcej ojców korzysta z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego. Od stycznia do końca maja 2021 r. zasiłek pobrało ponad 65 tys. mężczyzn. Ojcowie mogą go otrzymywać przez 2 tygodnie i wykorzystać jednorazowo albo w dwóch częściach. Każda z tych części musi trwać przynajmniej tydzień, ale części nie muszą przypadać bezpośrednio po sobie.

Ojciec dziecka może też skorzystać z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego. Jednak z danych ZUS wynika, że w zdecydowanej większości to kobiety korzystają z tego zasiłku i zostają z nowonarodzonym dzieckiem w domu. Wynika to poniekąd z tego, że pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego jest zarezerwowane dla matki. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach ojciec może w tym czasie przejąć opiekę nad noworodkiem. Jeśli po 14 tygodniach od urodzenia dziecka mama chce wrócić do pracy, to dzieckiem może zaopiekować się tata. Z takiej możliwości skorzystało od stycznia do końca maja 2021 r. ponad 3,9 tys. mężczyzn.

Po urlopie macierzyńskim rodzice mają prawo do urlopu rodzicielskiego. Od stycznia do maja 2021 r. z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego skorzystało ponad 246 tys. rodziców, w tym 1,9 tys. mężczyzn.

Więcej o zasiłku macierzyńskim.