Ścieżka nawigacji

Edukacja z ZUS - aktualności

Olimpijczycy na start

– Łatwo nie było, ale cieszę się że dałam radę. Wymagało to co prawda mnóstwa pracy i zaangażowania. Nie sądziłam, że tak to się skończy. Początkowo myślałam, że fajnie będzie wiedzieć nieco więcej o ubezpieczeniach społecznych, ale apetyt rósł w miarę jedzenia. Skończyło się najlepiej jak mogło, czyli indeksem na uczelnię. Od października jestem szczęśliwą studentką ekonomii w Lublinie – opowiada Julita Forczek, która z kolegami z Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowie zwyciężyła w finale Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.

System ubezpieczeń społecznych obejmuje ponad 25 mln Polaków. Badania wskazują jednak, że większość osób ma o nim znikomą wiedzę. Pokutuje też dużo trudnych do wyprostowania stereotypów i mitów związanych z ubezpieczeniami społecznymi. Dlatego Zakład Ubezpieczeń Społecznych od kilku lat prowadzi cieszący się dużą popularnością projekt edukacyjny dla uczniów „Lekcje z ZUS”, a konkurs „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” w 2016 roku został przekształcony w olimpiadę.

– Szczerze mówiąc, udział w olimpiadzie był pierwszym tak poważnym stresem, matura wciąż jeszcze przede mną – śmieje się Natalia Magielnicka  z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Starachowicach, która zwyciężyła w pierwszej edycji olimpiady. –  Samo zwycięstwo jest oczywiście czymś wspaniałym, dobrze mieć poczucie, że w razie czego mam już indeks na uczelnię. Ale to, co najważniejsze, to przede wszystkim większa świadomość swoich praw i tego, co czeka mnie w życiu – tłumaczy.

Od 2014 roku, kiedy wystartował projekt „Lekcje z ZUS”, wzięło w nim udział 229 tys. uczniów z 1470 szkół. W konkursie, a następnie olimpiadzie – łącznie 118 tys., a liczba zaangażowanych szkół co roku rośnie. W tym roku w olimpiadzie wzięło udział 34 tys. uczniów z ponad tysiąca szkół. Dla porównania, w 2014 roku, w pierwszej edycji konkursu, wystartowało 11 tys. z 319 szkół.

– Zdecydowałam się wystartować, bo w zasadzie nie za dużo wiedziałam, czym są ubezpieczenia społeczne. Lekcje z ZUS mnie zaciekawiły, im więcej się dowiadywałam, tym bardziej mnie to ciekawiło. Może dlatego, że wciąż to trochę taka tajemna wiedza. Niewiele się na ten temat wie, powtarza się tylko slogany. Zwycięstwo i indeks to tylko dodatek, cenny, ale jednak dodatek do potrzebnej wiedzy – tłumaczy Julita Forczek.

Już w czwartek, 25 kwietnia, odbędzie się wielki finał trzeciej edycji olimpiady. O zwycięstwo powalczy 16 drużyn – 12, które uzyskały w poprzednim etapie co najmniej 22 z 25 możliwych punktów i cztery drużyny, które awansowały z drugiego miejsca. Finaliści mogą zdobyć nagrody rzeczowe (laptopy, tablety, czytniki e-booków) oraz indeksy czy dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele uczelni w Polsce. Finał olimpiady można oglądać na żywo na kanale „Elektroniczny ZUS” w serwisie YouTube.