Ścieżka nawigacji

Aktualności

Ostatnie wakacje z bonem turystycznym

Od sierpnia 2020 r. za pomocą bonu rodzice mogą płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na terenie Polski. – Do tej pory transakcje opłacone za pośrednictwem bonu wyniosły 2,3 mld zł. Najwięcej zyskały firmy i organizacje z województwa małopolskiego, bo rodzice i opiekunowie zostawili tam w formie bonu prawie pół miliarda zł. Drugim województwem, w którym do organizatorów turystyki trafiła największa kwota z transakcji bonami, jest pomorskie. Kwota ta w Pomorskiem przekroczyła 418 mln zł” – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Spośród  4,3 mln przyznanych bonów aktywowano ponad 79 proc., czyli 3,4 mln, z czego przeszło 2 mln bonów zostało całkowicie wykorzystanych. Wciąż nieaktywnych jest ponad 895 tys. bonów na kwotę 619 mln zł.

500 lub 1000 zł

Bon turystyczny przyznawany jest na dziecko urodzone do końca 2021 r., na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus. Rodzice dzieci urodzonych w ostatnich miesiącach ubiegłego roku (październik– grudzień) także mogą wykorzystać bon turystyczny, mimo że wniosek o 500+ złożyli po 31 grudnia 2021 roku. Ważne, żeby zrobili to w ciągu 3 miesięcy od narodzin dziecka. Zgodnie z przepisami rodzice mają trzy miesiące na złożenie wniosku o 500+, licząc od dnia urodzenia dziecka. Oznacza to, że opiekunowie, którzy złożyli wniosek na początku 2022 r., na dziecko urodzone w 2021 r., też mogą liczyć na bon.

Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostaną dwa bony po 500 zł. Jednak aby otrzymać drugi bon, trzeba złożyć odpowiednie oświadczenie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE).

Bon dostępny tylko na PUE ZUS

Bon turystyczny jest dostępny tylko na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Aktywacja bonów jest bardzo prosta. Rodzic, który pobiera świadczenie 500 plus na dziecko, ma taki bon u siebie na profilu PUE.

Wystarczy zalogować się do PUE i wejść na swój profil w zakładkę [Ogólny]. Następnie po lewej stronie ekranu odnajdziemy zakładkę [Bon turystyczny]. Po kliknięciu w nią zostaniemy poproszeni o uzupełnienie danych kontaktowych, czyli adresu e-mail i numeru telefonu komórkowego. Następnie przejdziemy do aktywacji.

Zarówno aktywacja, jak i płatność bonem turystycznym jest bardzo prosta, nie wymaga od nas skomplikowanych czynności. Aktywować bon można w dowolnym momencie, nawet na dzień przed planowanym wyjazdem.

Płatność do 30 września

Bon przyznawany jest w formie dokumentu elektronicznego. Ma on unikalny 16-cyfrowy numer. Nie podlega on wymianie na gotówkę ani na inne środki płatnicze. Można nim płacić kilkakrotnie, aż do wyczerpania kwoty. Bon turystyczny jest ważny do końca września tego roku. Do tego czasu trzeba zrealizować płatność bonem, zaś sama usługa może się odbyć nawet po tej dacie.

Płatności można dokonywać w podmiotach, które zarejestrowały się w Polskiej Organizacji Turystycznej. Ich lista jest dostępna na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel.

Wszyscy, którzy mają pytania dotyczące bonu, mogą zadzwonić na specjalną infolinię (czynną codziennie w godzinach 7–20) pod numerem 22 11 22 111. Pytania można też zadawać mailowo, pisząc na adres: bon@zus.pl.