Ścieżka nawigacji

Aktualności

Ponad 100 tysięcy e-wizyt w ZUS

E-wizytę Zakład wprowadził w październiku 2020 roku. Codziennie taką formę kontaktu wybiera średnio kilkaset osób w całej Polsce.

W ten sposób klienci ZUS mogą załatwić sprawy dotyczące emerytur i rent, zasiłków, kwestii związanych z prowadzeniem firmy, czy potwierdzeniem profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

„E-wizyty cieszą się dużym zainteresowaniem naszych klientów. Jest to kolejne nowoczesne narzędzie, jakie udało nam się w ostatnim czasie wprowadzić. Wpisuje się to szerszą reformę związaną między innymi z automatyzacją i cyfryzacją Zakładu” – dodaje szefowa ZUS.

Najbardziej popularne są e-wizyty z obszaru emerytalno-rentowego – do tej pory odbyło się ponad 26,6 tys. zdalnych konsultacji w tym zakresie. W następnej kolejności jest obszar dochodowy (dla firm i pracowników) – 24 tys. e-wizyt, tematyka zasiłkowa – ponad 23, 5 tys. e-wizyt oraz potwierdzanie profili na PUE ZUS – 22 tys. wideorozmów.

Aby zarezerwować e-wizytę trzeba wejść na stronie www.zus.pl w link do umawiania zdalnych konsultacji. Dzień przed spotkaniem osoba, która umówiła się na e-wizytę w ZUS na wskazany podczas rejestracji numer telefonu otrzyma SMS z przypomnieniem o konsultacji. W dniu e-wizyty, godzinę przed spotkaniem, otrzyma też maila z linkiem. Po kliknięciu w link nastąpi połączenie z pracownikiem ZUS.

Jeśli klient będzie chce uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, powinien przygotować dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty.

W e-wizycie może też wziąć udział opiekun faktyczny lub prawny. Wtedy klient powinien zaznaczyć odpowiednią opcję na etapie rezerwacji. Jeżeli klient ma pełnomocnictwo, które jest zarejestrowane w ZUS, może także odbyć e-wizytę w imieniu innej osoby.

Od lutego 2021 roku klienci mogą umawiać się na wideorozmowy w języku migowym PJM w sprawie zasiłków oraz emerytur i rent. E-wizyta w języku migowym to szansa na samodzielne załatwienie sprawy z ekspertem ZUS bez konieczności wychodzenia z domu. Z tej formy skorzystało dotychczas blisko sto osób.

Więcej o e-wizycie w ZUS.