Ścieżka nawigacji

Aktualności

Prezes ZUS gościła międzynarodowych ekspertów wspierających uchodźców z Ukrainy

Tematem rozmów była pomoc realizowana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rzecz dzieci i rodzin uchodźców z Ukrainy.

- W tym obszarze współpracujemy z UNICEF od ubiegłego roku i ta współpraca układa się bardzo dobrze, za co bardzo dziękuję - powiedziała prezes ZUS.

Profesor Uścińska wskazywała, że ZUS wziął na siebie ogromną odpowiedzialność za pomoc uchodźcom z Ukrainy. Dodała, że Polska bardzo szybko wprowadziła stosowne przepisy odnoszące się m.in. do legalizacji pobytu, dostępu do rynku pracy oraz realizacji świadczeń na rzecz rodzin.

Prezes ZUS przypomniała, że Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) przeznaczył blisko 100 mln zł na wsparcie rządowego programu Rodzina 500+. Środki trafiły do ukraińskich uchodźców, którzy przybyli do Polski w związku z wojną na terytorium ich kraju.

12 października 2022 roku w Warszawie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska i koordynator krajowy UNICEF w Polsce Rashed Mustafa podpisali porozumienie w tej sprawie.

spotkanie w ZUS w sprawie pomocy Ukrainie​​​​​​​