Ścieżka nawigacji

Aktualności

Prezes ZUS o wyzwaniach polityki społecznej

Profesor wzięła udział w uroczystym posiedzeniu plenarnym Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN w I oddziale ZUS w Warszawie. Podczas spotkania zwróciła uwagę, że przed polityką społeczną jest wiele wyzwań. "Jedno z nich to odpowiedź na pytanie jak zagwarantować prawo do zabezpieczenia społecznego przy stosowaniu różnych form pracy i zatrudnienia. Wyzwaniem jest określenie, co uważa się za pracę, co ma być podstawą do objęcia ubezpieczeniem społecznym" - mówiła szefowa ZUS.

Odniosła się także do zmian jakie zachodzą w ZUS. Jak podkreśliła, Zakład idzie w stronę elektronizacji i automatyzacji. "Kierunek rynku jest twardo zakorzeniony w digitalizacji i to realizujemy w ZUS. To jest kierunek, który przyjęto w krajach UE. Mamy już elektroniczny system wymiany informacji przy delegowaniu pracowników" - wskazała profesor. Dodała, że Polska jest liderem, jeśli chodzi o delegowanie pracowników do innych krajów.

Podczas spotkania wręczono nagrody i wyróżnienia za najlepsze publikacje naukowe i dydaktyczne w dziedzinie pracy, polityki społecznej i zarządzania zasobami ludzkimi.