Ścieżka nawigacji

Aktualności

Prezes ZUS: przyznano milion bonów turystycznych

Prawie 300 tys. osób zapłaciło już bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na łączną kwotę ponad 212 mln zł. Spośród nich 192 tys. osób wykorzystało bon całkowicie. Ci, którzy wykorzystali bon częściowo mogą nim płacić aż wyczerpią wszystkie środki.

„Polski Bon Turystyczny działa od 1 sierpnia i dziś można powiedzieć, że ten program okazał się sukcesem. Już ponad milion osób aktywowało bony o wartości ponad 856 mln złotych. Obsługa informatyczna i finansowa bonu to kolejne, po Tarczy antykryzysowej i dodatku solidarnościowym, zadanie ZUS. Poradziliśmy sobie z nim. Pełna obsługa bonu odbywa się drogą elektroniczną, przez naszą Platformę Usług Elektronicznych (PUE). W ostatnich miesiącach liczba użytkowników PUE gwałtownie wzrosła i mamy ich już ok. 6 mln.” – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Aby skorzystać z bonu trzeba mieć profil na PUE. Już prawie 2 mln osób uprawnionych do bonu ma taki profil. Nie trzeba składać wniosku o bon. Wystarczy aktywować bon na PUE ZUS. Aby aktywować bon (w zakładce [Ogólny]>[Polski Bon Turystyczny]>[Mój Bon]) trzeba podać swój aktualny adres e‑mail oraz numer telefonu komórkowego. Bon można aktywować w dowolnym momencie np. na kilka dni przed wyjazdem. Można go zrealizować do 31 marca 2022 r.

Osoba, która aktywuje bon na PUE ZUS, otrzyma e-mailem kod obsługi płatności (znajdzie go również na PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój Bon]). Ten kod musi podać, gdy będzie płacić za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną. Następnie otrzyma esemesem kod potwierdzający płatność. Musi go podać osobie przyjmującej płatność. Do końca września ZUS wysłał ponad 718 tys. esemesów.

„Milion aktywowanych bonów ukazuje, że ten program społeczno-gospodarczy został pozytywnie odebrany i jest potrzebny. Zespołowa praca ZUS, POT i MR pozwoliła przygotować ten program w tak szybkim tempie. Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękuję. Mam nadzieję, że dzięki bonowi turystycznemu Polacy odkryją na nowo piękno swojego kraju i będą wybierać Polskę, jako miejsce na udany wypoczynek, wspierając turystykę krajową” – powiedział wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

Więcej informacji o bonie turystycznym dla osoby uprawnionej

Najczęściej zadawane pytania