Ścieżka nawigacji

Aktualności

Prezes ZUS: sami będziemy pobierać dane o kwarantannie i izolacji

Prezes ZUS podczas poniedziałkowej (26 października) konferencji prasowej zapowiedziała, że w ciągu kilku dni ZUS wdroży projekt, który pozwoli Zakładowi na samodzielne pobieranie z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia danych o osobach przebywających na kwarantannie lub w izolacji. Te dane będą udostępniane płatnikom składek na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

konferencja - prrezeS ZUS, Minister rodziny i polityki społecznej stoją wmaseczkach na tle niebieskiej planszy ministrestwa

"Chodzi o to, aby w sposób skuteczniejszy i szybszy decyzje sanepidu dotyczące kwarantanny czy też izolacji mogły się przenieść na stwierdzenie uprawnień do świadczeń, zwłaszcza chorobowych" – podkreśliła prof. Uścińska.

Przypomniała, że w obecnym stanie prawnym do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych potrzebna jest decyzja Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podziękowała profesor Uścińskiej oraz wszystkim pracownikom ZUS za ciężką pracę i zaangażowanie. Przypomniała, że Zakład realizuje takie zadania jak dodatek solidarnościowy oraz bon turystyczny.