Ścieżka nawigacji

Aktualności

Prezes ZUS: w piątek pierwsi seniorzy otrzymają czternastą emeryturę

Prezes ZUS, wraz z premierem Mateuszem Morawieckim i minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg, odwiedziła podopiecznych Domu Seniora w podwarszawskich Błoniach.

Na konferencji prasowej szefowa ZUS przypomniała, że czternasta emerytura jest przyznawana z urzędu. Mówiła, że jeżeli ktoś jest emerytem, rencistą albo pobiera inne świadczenie, to z urzędu, w terminach przewidzianych do wypłaty normalnych świadczeń, dodatkowo przychodzi czternasta emerytura.

"Warto także dodać o kosztach, że ta czternasta emerytura to jest około 11 mld 400 mln zł, że otrzyma ją ponad 9 mln osób, w tym prawie 8 mln w pełnej wysokości. Jest to bardzo istotne wsparcie budżetu gospodarstw domowych osób, które utrzymują się ze świadczeń emerytalnych" – powiedziała profesor Uścińska.

Tzw. czternastka w 2021 r. wyniesie 1250,88 zł brutto. Będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do świadczeń będzie zawieszone.

Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto, otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Na przykład: jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, wówczas czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł (1250,88 – 100 zł = 1150,88 zł).

Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.