Ścieżka nawigacji

Aktualności

Prezes ZUS z nagrodą specjalną na konferencji „Polka XXI wieku”

Podczas panelu poświęconemu rynkowi pracy prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, zwróciła uwagę, że kwestie demograficzne są kluczowe dla systemu emerytalnego. Z danych wynika, że emerytura mężczyzn jest o 50 proc. wyższa niż kobiet – w marcu 2022 r. wynosiła ona 3184 zł w przypadku mężczyzn i 2128 zł w przypadku kobiet. Prof. Uścińska wyjaśniła, że przyczyną tej dysproporcji jest m.in. przerwa związana z urlopem macierzyńskim i opieką nad dzieckiem, a także różnica w ustawowym wieku emerytalnym kobiet i mężczyzn.

porf. Uścińska i moderator na tle ekranu - konferencja polsk XXI wieku​​​​​​​

Według szefowej ZUS, w celu zmniejszenia tej luki emerytalnej potrzebne jest przeliczenie podstawy wymiaru składek za okresy przerwy macierzyńskiej. Prof. Uścińska wskazała też na potrzebę wprowadzenia rozwiązań ułatwiających rodzicom godzenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym.

Podczas gali kończącej konferencję, w której wziął udział premier Mateusz Morawiecki, jury wręczyło nagrody w kilku kategoriach. Nagrodę specjalną otrzymała prof. Gertruda Uścińska. Szefowa ZUS została doceniona za zaangażowanie i pracę włożoną w elektronizację oraz transformację cyfrową ZUS.

dyplom polka XXI wieku

„Stale wykonujemy ogrom pracy na rzecz cyfryzacji ZUS dla Polski i dla naszego społeczeństwa. To ogromne wyróżnienie nie tylko dla mnie, ale także dla naszego zespołu fantastycznych ludzi. Dziękuję wszystkim pracownikom, którzy widzą sens tej pracy, stałego unowocześniania urzędu” - podkreśliła prof. Uścińska po odebraniu nagrody.

Konferencja "Polka XXI wieku” była poświęcona obecności i roli kobiet w życiu społecznym, gospodarczym, technologicznym oraz kulturowym. Zorganizowała ją Fundacja Projekt PL.