Ścieżka nawigacji

Aktualności

Rodzice złożyli ponad 600 tys. wniosków o 500+ na nowy okres świadczeniowy

Od 1 lutego tego roku ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze Rodzina 500+ na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Wnioski można złożyć m.in. za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS dostępnej na smartfony lub tablety.

Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Żeby otrzymać świadczenie, trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek wyłącznie drogą elektroniczną.

– Już o północy 1 lutego rozpoczęliśmy przyjmowanie wniosków w ramach programu Rodzina 500+ na nowy okres świadczeniowy. Wszystko działa prawidłowo. Według danych na 2 lutego (na godzinę 10.00) rodzice złożyli 622 tys. wniosków na blisko 1 mln dzieci – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

– Nowym narzędziem, przez który można składać wnioski o 500+, jest aplikacja mobilna mZUS na smartfony i tablety. Aplikacja jest podłączona do Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Przez mZUS złożono ponad  21,5 tys. wniosków na 36 tys. dzieci. Wypełnienie wniosku zajmuje rodzicom i opiekunom kilka minut – dodaje profesor.

Wniosek można również wypełnić na komputerze, bezpośrednio na PUE ZUS. Rodzic lub opiekun dziecka, który ma numer PESEL, może złożyć wniosek także przez portal Emp@tia albo przez swoją bankowość elektroniczną – jeśli bank uruchomił taką usługę (zdecydowana większość banków, w tym te najbardziej popularne, tak zrobiła). Jeżeli klient złoży wniosek przez bank albo portal Emp@tia, a nie ma profilu na PUE, ZUS założy mu go automatycznie – na podstawie danych z wniosku.

Kiedy ZUS zacznie wypłacać świadczenia

Osoba, która złoży wniosek do 30 kwietnia, otrzyma świadczenie do 30 czerwca 2023 r. Jeśli ktoś złoży wniosek w maju, dostanie świadczenie do 31 lipca wraz z wyrównaniem od czerwca. W przypadku wniosków złożonych w czerwcu ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem od czerwca. Osoby, które złożą wnioski w lipcu, otrzymają wypłatę do 30 września wraz z wyrównaniem od lipca. Z kolei na wniosek złożony w sierpniu wypłata nastąpi do 31 października wraz z wyrównaniem od sierpnia.

Aplikacja mZUS

Od listopada 2022 r. wnioski o świadczenie wychowawcze 500+ można składać w aplikacji mZUS na swoim smartfonie lub tablecie. Z mZUS można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play lub Apple App Store.

Aplikacja mZUS zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 500+. Jeśli ktoś składał już wniosek w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby klient może je zmienić przed wysłaniem.

W mZUS, podobnie jak na PUE, można też szybko wprowadzić dane dzieci. Jeśli dzieci są zgłoszone przez rodzica do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, może on w kreatorze wniosku wybrać, aby ich dane wypełniły się automatycznie.

Dzięki nowoczesnym i przyjaznym dla użytkownika funkcjom mZUS na smartfon lub tablet znacznie przyspiesza i zwiększa wygodę wypełniania wniosku. Aplikacja pozwala też szybko sprawdzić status wniosku oraz kwoty i terminy wypłat świadczenia 500+.