Ścieżka nawigacji

Aktualności

Seniorze, przyjdź do ZUS!

- Nasze działania na rzecz seniorów mają różny wymiar. Realizujemy obowiązujące przepisy, ale podejmujemy też inne inicjatywy na rzecz seniorów – powiedziała prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska podczas otwarcia uroczystości. Wśród najważniejszych działań Zakładu na rzecz seniorów jest m.in. uruchomienie usługi doradcy emerytalnego, wydawanie periodyku „ZUS dla Seniora” z najważniejszymi informacjami dla osób starszych czy współpraca z innymi instytucjami na rzecz seniorów. link do powiększenia zdjęcia - prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, przemawia podczas inauguracji Dnia Seniora 2019 w Centrum Przedsiębiorczości Targowa w Warszawie. Stoi za mównicą na tle ekranu wyświetlającego slajd ze zdjęciem grupki seniorów na spacerze.

Wśród gości znaleźli się przedstawiciele Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz instytucji partnerskich, czyli Narodowego Funduszu Zdrowia, Policji, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich i Biura Rzecznika Praw Pacjenta. Nie zabrakło oczywiście samych seniorów.

Podczas wydarzenia odbyła się debata z udziałem przedstawicieli organizatorów i partnerów. Uczestnicy rozmawiali o sytuacji seniorów w Polsce, o ich potrzebach, prawach, a także działaniach, które mogłyby przyczynić się do tego, aby Polska była bardziej przyjazna osobom starszym, zwłaszcza pod względem wsparcia ze strony instytucji państwowych. Część oficjalna zakończyła się występem chóru „Bezimienni” oraz prapremierą filmu historycznego o Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Został on przygotowany z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 85-lecia funkcjonowania Zakładu.

Ponadto przez cały dzień seniorzy mogli skorzystać z porad ekspertów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz partnerów wydarzenia. Specjaliści ZUS wyjaśniali kwestie z zakresu ubezpieczeń społecznych, przysługujących im świadczeń, waloryzacji czy zatrudnienia na emeryturze. Eksperci partnerów natomiast, udzielali informacji dotyczących zdrowia, bezpieczeństwa, przysługujących seniorom praw, a także porad prawnych na wypadek trudnych sytuacji życiowych.

Inauguracja Dnia Seniora w Centrum Przedsiębiorczości Targowa. Goście sedzą tyłem do obiektywu, w tle widać secenę z ekranem i prof. Gertrudę Uścińską, prezez ZUS, przemawiająca do zebranych

Inauguracja „Dnia Seniora” to tak naprawdę zapowiedź wydarzeń, które odbędą się w październiku w całej Polsce. Celem akcji jest upowszechnianie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych i aktywizacja osób starszych. Na zainteresowanych będą czekać nie tylko różnego rodzaje prelekcje, wykłady i warsztaty, ale także atrakcje i wydarzenia, podczas których seniorzy spędzą aktywnie czas. Szczegółowy harmonogram wydarzeń znajduje się na stronie www.zus.pl/senior.

Serdecznie zapraszamy!