Ścieżka nawigacji

Aktualności

Udowadniają, że warto wiedzieć więcej...

Termin składania zgłoszeń upłynął z końcem października. Zgłaszać zaś mogły się szkoły i uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie edukacyjnym "Lekcje z ZUS".

- Już drugi raz przeprowadzam ze swoimi uczniami "Lekcje z ZUS". Myślę, że to bardzo dobry projekt, ponieważ młodzież szkół ponadgimnazjalnych musi być świadoma w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne - mówi Agnieszka Kowalczyk, nauczyciel podstaw przedsiębiorczości i działalności gospodarczej z Zespołu Szkół Budowalnych im. Kazimierza Wielkiego w Szczecinie. Z kolei Agata Wieczorek z IX LO im. Karola Libelta w Poznaniu dodaje: - Zachęcałabym wszystkim nauczycieli do przyłączenia się do tego projektu, który pozwala uczniom zgłębić wiedzę w zakresie ubezpieczeń społecznych w Polsce. Konkurs "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" z kolei daje szanse sprawdzenia wiedzy pozyskanej przez uczniów oraz uzupełnienia wiadomości, które już posiadają.

Ostatecznie w II edycji konkursu wiedzy "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" udział weźmie 19 071 uczniów z 545 szkół. Najwięcej chętnych zgłosiło się na Mazowszu. W pierwszym etapie konkursu wystartuje tam aż 2 337 uczniów z 58 szkół. Drugie w kolejności zgłoszeń to województwo małopolskie: 2 310 uczniów z 59 szkół. Pierwszy, szkolny etap konkursu, w którym rywalizacja będzie indywidualna, odbędzie się już 16 listopada. Drugi - wojewódzki etap, w którym udział wezmą trzyosobowe zespoły szkół wyłonione w I etapie konkursu - zostanie zorganizowany 14 marca przyszłego roku. Następnie 24 kwietnia w finale w centrali ZUS w Warszawie rywalizować będzie 16 najlepszych zespołów z całego kraju.

W poprzedniej edycji konkurs "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych wystartowało ponad 11 tys. uczniów z ponad 300 szkół. - Porównując dwa kolejne lata konkursu zauważamy, że cieszy się on niesłabnącym zainteresowaniem zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Cały czas też przyjmujemy zgłoszenia kolejnych szkół do udziału w samym projekcie "Lekcje z ZUS". Cieszy nas, że wiedza o ubezpieczeniach społecznych przestaje być domeną nielicznych - mówi Barbara Owsiak, wicedyrektor gabinetu prezesa ZUS ds. komunikacji społecznej i edukacji.

Projekt edukacyjny "Lekcje z ZUS" został uruchomiony w 2013 r. pod patronatem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W jego ramach młodzież szkół ponadgimnazjalnych zgłębia wiedzę o ubezpieczeniach społecznych. Dotychczas w projekcie wzięło już udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów.