Ścieżka nawigacji

Aktualności

Uprawnienia emerytalne nauczycieli

Jesteś nauczycielem i urodziłeś się po 1948 r.? Masz kilka możliwości, żeby przejść na emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.

Będąc nauczycielem możesz, złożyć wniosek o:

  • emeryturę z tytułu wykonywania pracy w szczególnym charakterze,
  • emeryturę nauczycielską,
  • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
  • emeryturę pomostową.

Jak każdy pracownik możesz również złożyć wniosek o emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym. Do końca września 2017 r. obowiązuje tzw. podwyższony wiek emerytalny, który zależy od daty Twojego urodzenia. Od 1 października 2017 r. zmieni się wiek emerytalny. Kobiety będą mogły przejść na emeryturę, gdy skończą 60 lat, a mężczyźni – gdy skończą 65 lat.

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy broszurę ‘”JAKIE EMERYTURY DLA NAUCZYCIELI”, w której wyjaśniamy, na jakich zasadach możesz otrzymać takie świadczenia.

Chcesz wiedzieć więcej o swoich uprawnieniach? W ramach współpracy ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego w oddziałach ZUS odpowiadających Okręgom regionalnym ZNP dla nauczycieli i pracowników oświaty prowadzone są lokalne szkolenia oraz konsultacje merytoryczne w zakresie obowiązujących przepisów i wprowadzanych zmian prawnych.

W trakcie szkoleń uzyskasz informacje m.in. o tym, jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać emeryturę na podstawie Karty Nauczyciela, kiedy możesz ubiegać się o świadczenie kompensacyjne, jakie dokumenty należy załączyć do wniosku, co to jest kapitał początkowy oraz dlaczego warto go wyliczyć już teraz. Dowiesz się także, co w przepisach emerytalnych zmieni się od 1 października 2017 r.  Ponadto, będziesz mógł skorzystać z indywidualnej porady eksperta ZUS, który odpowie na Twoje pytania.

Informacje uzyskasz również w każdej placówce ZUS. Pracownicy Sal Obsługi Klienta są dostępni pięć dni w tygodniu: w poniedziałki w godzinach 8.00 – 18.00, od wtorku do piątku w godzinach 8.00 – 15.00. Udzielą pomocy w wypełnieniu niezbędnych formularzy oraz odpowiedzą na wszelkie pytania. Od lipca w placówkach Zakładu będzie czekać na Ciebie doradca emerytalny. W Salach Obsługi Klienta ZUS możesz skorzystać z katalogu i kart usług, który w łatwy sposób pozwala zapoznać się z informacjami z zakresu emerytur i rent. W razie dodatkowych wątpliwości zachęcamy do kontaktu z pracownikami Centrum Obsługi Telefonicznej (COT). Konsultanci COT są dostępni w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 18.00 pod numerem telefonu 22 560 16 00 (koszt połączenia wg umowy klienta z operatorem telekomunikacyjnym).