Ścieżka nawigacji

Aktualności

Wygrani po raz drugi

- Gratuluję Wam wszystkim, że doszliście aż tu, do finału konkursu. Gratuluję olbrzymiej wiedzy, Laureatki Drugiej edycji konkursu wiedzy ZUS, towarzyszy im. profesor Gertruda Uścińska, prezes ZUS której niestety w naszym społeczeństwie brakuje. A przecież ta wiedza jest w naszym życiu niezbędna, tak jak niezbędne są ubezpieczenia społeczne. Cieszę się, że Wy możecie tą wiedzę szerzyć - mówiła prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, podczas powitania uczestników finału konkursu "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych".

Odbywający się we wtorek 26 kwietnia finał ogólnopolskiego konkursu wiedzy "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" był już drugim finałem. Tym razem jednak do konkursu stanęło dużo więcej uczestników. Wystartowało aż 19 tys. uczniów z 550 szkół. Rok wcześniej było to 11 tys. uczniów z ponad 320 szkół. Konkurs to swego rodzaju podsumowanie odbywającego się co roku, już od trzech lat projektu edukacyjnego dla szkół ponadgimnazjalnych "Lekcje z ZUS".

- Taki projekt, jak "Lekcje z ZUS" służy przełamywaniu stereotypów i bardzo się cieszę, że jest realizowany. Ludzie bowiem potrzebują wiedzy i informacji, a nie stereotypów - mówił na inauguracji finału wiceminister Marcin Zieleniecki z Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

- Organizacja tego konkursu i same lekcje to ważny projekt edukacyjny. Chciałem też zwrócić uwagę na kwestię dotyczącą często pojawiającego się stwierdzenia, że istnieje nikły związek pomiędzy wiedzą teoretyczną a praktyczną. Tego typu zajęcia, jak "Lekcje z ZUS" i taki konkurs są zwrotem w stronę właściwą, czyli ku praktycznemu działaniu, ku zdobywaniu wiedzy, która jest potrzebna w życiu społecznym - dodawał wiceminister Maciej Kopeć z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Spośród 16 zespołów, które zmierzyły się we wtorek 26 kwietnia w finale konkursu wiedzy "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" najlepsza okazała się już po raz drugi trójka uczennic z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomiu. Drugie miejsce zajęły uczennice z Zespołu Szkół Ponadgiminazjalnych nr 2 w Rudzie Śląskiej a trzecie - Zespół Szkół Politechnicznych we Wrześni. Wygrani odpowiedzieli poprawnie na 29 z 30 zadanych w finale pytań wielokrotnego wyboru, które obejmowały dość szczegółowo tematykę ubezpieczeń, składek i świadczeń.