Ścieżka nawigacji

Aktualności

Zmiany we wnioskach na PUE ZUS planowane od 30 grudnia

Nowe wnioski będą w formacie HTML i będą miały uproszczoną formę. W niektórych przypadkach zmienią się też ich symbole i nazwy. Kilka wniosków dostępnych dotychczas na PUE ZUS zastąpimy jednym wspólnym formularzem. Dzięki planowanym zmianom wypełnianie wniosków będzie łatwiejsze.

Wprowadzone zmiany dotyczą wniosków z obszaru emerytur i rent, świadczeń międzynarodowych, zasiłków, orzecznictwa lekarskiego, prewencji i rehabilitacji oraz ubezpieczeń i składek.  Nowe formularze będą krótsze i bardziej zrozumiałe. Dlatego łatwiej będzie z nich korzystać.

Lista symboli wniosków na PUE – dotychczasowych i odpowiadających im nowych wersji (plik xlsx 13kb).

Aby ułatwić dostosowanie się do planowanych przez nas zmian, już dziś udostępniamy wzory formularzy ze schematem XSD. To ważne dla wszystkich, którzy w swoich systemach korzystają z naszych wzorów lub importują dane do PUE ZUS.

Aktualizacja pliku - stan na 17.12.2020 r.

Wzory formularzy ze schematem XSD (plik 7z 13,7mb).

Nowe wnioski są jeszcze przez nas testowane, dlatego zastrzegamy, że udostępnione wzory mogą jeszcze ulec zmianie. Gdyby taka sytuacja miała miejsce, będziemy o tym informować.

Do końca roku na PUE ZUS wszystkie wnioski i dokumenty ubezpieczeniowe w aplikacji ePłatnik będą dostępne w formacie HTML.