Ścieżka nawigacji

Aktualności

ZUS docenia przedsiębiorców

Już po raz piąty Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na Tydzień Przedsiębiorcy. W placówkach w całej Polsce od 23 do 27 września, pracownicy ZUS i zaprzyjaźnionych instytucji (m.in. z Państwowej Inspekcji Pracy, urzędu skarbowego, organów ewidencyjnych, Narodowego Funduszu Zdrowia) odpowiedzą na pytania i wyjaśnią wszelkie zawiłości prawne, które nurtują przedsiębiorców a związane są z przepisami dotyczącymi prowadzenia działalności gospodarczej. Ulga na Start, Mały ZUS, możliwość prowadzenia nierejestrowanej działalności to duże udogodnienia dla przedsiębiorców - eksperci ZUS przypomną, kiedy i z jakich ułatwień można skorzystać. plakat Tydzień Przedsiębiorcy 2019 - link do powiększonej grafiki jpg 180kb

Podczas całego Tygodnia Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą będą mogli skorzystać ze szkoleń i seminariów, które organizowane są w całym kraju. Podczas wydarzenia nasi pracownicy opowiedzą też o nowych usługach dostępnych na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, w tym możliwości samodzielnego tworzenia potwierdzeń danych zapisanych na koncie w ZUS.

Tegoroczną edycję Tygodnia Przedsiębiorcy ZUS realizuje we współpracy z Państwową Inspekcją Pracy, gdyż jest partnerem strategicznym kampanii PIP: Pracuję legalnie. W Polsce pracuje ok. miliona obywateli Ukrainy. Tylko połowa z nich zarejestrowana jest w ubezpieczeniach społecznych. Praca „na czarno” to często propozycja pracodawcy, który nie musi opłacać składek na ubezpieczenie społeczne czy podatków. Pracownik może wówczas zarobić więcej na rękę. Bez umowy jednak pracownik nie posiada żadnego dokumentu, który w przypadku nieprzewidzianych wypadków umożliwi ubieganie się o swoje należności i prawa w tym świadczenia chorobowe.

W ramach tegorocznej edycji Tygodnia Przedsiębiorcy organizowany jest konkurs „Filary Ubezpieczeń”,  w którym zostaną nagrodzone firmy i instytucje najbardziej rzetelne w zakresie realizowania obowiązków ubezpieczeniowych. Członkami Kapituły konkursu są przedstawiciele ministerstw i najważniejszych organizacji działających na rzecz przedsiębiorstw (plik docx 48kb). Wyróżnienia będą przyznane w trzech kategoriach. Płatnicy, którzy prawidłowo wypełniali obowiązki płatnika składek, m.in. w zakresie przekazywania dokumentów rozliczeniowych, rozliczania i opłacania składek oraz zasiłków, zostaną wyróżnieni w kategorii „Rzetelny Płatnik”. Wyróżnienie „Dobry Przykład” otrzymają ci, którzy aktywnie współpracowali z ZUS przy wdrażanych projektach, istotnych z punktu widzenia przedsiębiorców, m.in. przy programie Płatnik, ePłatnik, e-Akta, czy e-ZLA. „Nadzieja ubezpieczeń” przypadnie zaś tym, którzy najbardziej angażują się w programy edukacyjne.

Jesteś zainteresowany i chcesz wziąć udział w tym wydarzeniu? Zajrzyj na naszą stronę a dowiesz się gdzie i w jakich terminach omawiane są interesujące Cię tematy. Szczegółowe informacje na temat Tygodnia Przedsiębiorcy