Ścieżka nawigacji

Aktualności

ZUS na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Konsekwencje wprowadzania rozwiązań Polskiego Ładu dla firm i dla rynku pracy w Polsce, ale także stan realizacji tych przepisów, podjętych zmian oraz wnioski i postulaty na przyszłość to zagadnienia jakie pojawiły się podczas panelu „Polski Ład – wyzwania dla biznesu”, w którym uczestniczyła prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

kongres EKG na telebimie prezez ZUS, na tle baneru paneliści, widzowie tyłem

Prof. Uścińska mówiła o działaniach, które podjął ZUS przed wprowadzeniem zmian w prawie. „Odbyliśmy setki spotkań z przedsiębiorcami, szkoleń dla biznesu, przygotowaliśmy specjalne kalkulatory wspólnie z Krajową Administracją Skarbową, współpracowaliśmy też z producentami programów kadrowo-płacowych i dzisiaj mogę powiedzieć, że działania odniosły pozytywny efekt, bo sytuacja ekonomiczna jest bardzo dobra” – podkreśliła prezes ZUS.  

Prof. Uścińska podzieliła się z uczestnikami panelu  informacją na temat liczby cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych, którzy swoimi składkami zasilają Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.  W marcu 2022 r. do ubezpieczeń społecznych zgłoszono 932,1 tys. obcokrajowców, podczas gdy w grudniu 2021 r. - 875,1 tys. Największą grupę cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych stanowią obywatele Ukrainy.  „Wraz z wybuchem wojny nie odnotowaliśmy masowego wyrejestrowywania ich z ubezpieczeń społecznych. Wynika z tego, że pracodawcy na okres wojny albo udzielili im urlopów, albo zastosowali inne rozwiązania”  – wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Europejski Kongres Gospodarczy to jedno z największych wydarzeń biznesowych w tej części Europy. 14. edycja tego wydarzenia właśnie trwa – tegoroczny Kongres odbywa się w dniach 25-27 kwietnia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest jednym z partnerów instytucjonalnych Kongresu.

W drugim dniu Kongresu odbyły się kolejne panele z udziałem przedstawicieli Zakładu:

  • „Emerytury, oszczędzanie, demografia” z udziałem Pawła Jaroszka, członka zarządu ZUS

kongres, paneliści w rzędzie

  • „Ukraińcy w Polsce” z udziałem Andrzeja Szybkie, dyrektora Departamentu Rent Zagranicznych ZUS

kongres, widok na panelistów, ekrany

Uczestnicy Kongresu mogą także odwiedzić stoisko informacyjno-edukacyjne ZUS, na którym eksperci Zakładu udzielą porad z zakresu opłacania i rozliczania składek. Pomogą także założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

stoisko na kongresie ekg​​​​​​​

Więcej informacji o tegorocznym Europejskim Kongresie Gospodarczym (link do strony zewnętrznej).