Ścieżka nawigacji

Aktualności

ZUS na Targach Pracy w Londynie

– Wiem, że powrót do Polski po latach emigracji może być trudny. Mam jednak nadzieję, że dostrzegają Państwo, że nie jest to już ten sam kraj, z którego wyjeżdżaliście – podkreślała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, która oficjalnie otworzyła Targi. zdjęcie z targów w Londynie

Poza częścią wystawową, podczas Targów odbyła się konferencja, w której wzięli udział przedstawiciele biznesu i administracji państwowej. Tematy paneli dotyczyły m.in. przepisów prawa pracy i aktualnej sytuacji na polskim rynku pracy, rozwoju technologicznego Polski, rządowych programów startupowych oraz dotacji, jakie można otrzymać na start nowej firmy.

Eksperci ZUS mówili o preferencjach i ulgach przy zakładaniu działalności gospodarczej, ale też ułatwieniach dla przedsiębiorców, m.in. e-składce, która znacznie uprościła opłacanie składek. Warto pamiętać, że to także dzięki ułatwieniom dla przedsiębiorców Polska zajęła drugie miejsce w najnowszym rankingu "CEOWORLD Magazine", prezentującym 50 krajów najlepszych do inwestowania i prowadzenia biznesu. Nowe regulacje sprzyjają też startupom.

Podczas Targów oferty pracy przedstawiły największe korporacje i instytucje publiczne, w tym ZUS. Cieszyły się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza że ostatnie lata to okres szybkiego wzrostu wynagrodzeń. O ile w 2004 roku przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wyniosło 2 290 zł, to na koniec 2018 roku było dwukrotnie wyższe i sięgnęło 4 585 zł. W ciągu ostatnich pięciu lat zarobki w Polsce rosły średnio o 4,5 proc. rocznie, a w ostatnim roku wzrost ten wyniósł aż 7 proc.

Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii chętnie też korzystali z porad ekspertów ZUS dotyczących eksportu świadczeń emerytalnych, ewentualnej konieczności przenoszenia składek z jednego systemu do drugiego, wypłaty świadczeń emerytalnych, zwłaszcza w kontekście prawdopodobnego Brexitu.

Zdecydowana większość uczestników Targów Pracy zdecydowała się też założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych.