Ścieżka nawigacji

Aktualności

ZUS w Sejmie

Wernisaż wystawy odbył się w holu głównym gmachu Sejmu. Podczas uroczystego otwarcia wystawy odczytane zostały listy gratulacyjne od marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej.

– Jestem pełen uznania dla organizatorów wystawy, ukazującej w przekrojowy sposób dzieje budowania systemu ubezpieczeń społecznych w odradzającej się ojczyźnie, aż po czasy współczesne – na tle najważniejszych wydarzeń historycznych i politycznych. Rad jestem również, że odwiedzający będą mogli poznać historię ZUS – jednej z najstarszych instytucji państwowych, nierozerwalnie związanej z dziejami Rzeczpospolitej – czytamy w liście marszałka Sejmu.

Wernisaż uświetnił główny inspektor pracy, minister Wiesław Łyszczek, który stwierdził, że znaczenie wystawy wykracza poza sferę faktów dotyczących historii ZUS, ukazuje bowiem ciekawe losy oraz ideę powstawania i kształtowania ubezpieczeń społecznych na ziemiach polskich na przestrzeni 85 lat.

Uroczystego otwarcia ekspozycji dokonała prof. Gertruda Uścińska. – Ubezpieczenia społeczne nierozerwalnie wiążą się z życiem każdego obywatela. Dlatego bardzo się cieszę, że nasza wystawa gości w Sejmie – miejscu, w którym stanowione jest prawo, także prawo ubezpieczeń społecznych – powiedziała prezes ZUS.

Po wernisażu wystawy w Sali Kolumnowej Sejmu odbył się wykład prof. Gertrudy Uścińskiej pt. „Ubezpieczenia społeczne w stuleciu polityki społecznej w Polsce”.

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście – przedstawiciele świata nauki oraz instytucji współpracujących z ZUS, jak również pracownicy Kancelarii Sejmu i Senatu. Po wykładzie wszyscy zgromadzeni mogli zwiedzić Bibliotekę Sejmową.

Wystawa została przygotowana z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przypadającej 11 stycznia tego roku 100 rocznicy podpisania przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego pierwszego dekretu o obowiązkowym ubezpieczeniu na wypadek choroby. Wystawa została objęta patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Relacja na stronie Sejmu.

wystawa ZUS w Sejmie wystawa ZUS w Sejmie Sławomir Siwek, Doradca Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej odczytuje list gratulacyjny od Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego Minister Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy odczytuje list gratulacyny porf. Gertruda Uścińska, Prezez ZUS i Minister Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy wystawa ZUS w Sejmie wystawa ZUS w Sejmie wykład prof. Gertrudy Uścińskiej, Prezes ZUS