Ścieżka nawigacji

Aktualności

Zwolnienie ze składek najlepiej ocenianą pomocą przez przedsiębiorców

W środę (1 września) zaprezentowany został raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) pt. "Tarcza Antykryzysowa. Koło ratunkowe dla firm". Wynika z niego, że z rozwiązań dostępnych w ramach Tarczy Antykryzysowej skorzystało 86 proc. badanych przedsiębiorców. "Firmy oceniły pomoc państwa średnio na 3,5 (w skali 1-5). Najwyżej ocenione przez przedsiębiorców i najczęściej wykorzystywane to: zwolnienia ze składek ZUS (średnia ocena: 3,63; korzystający: 73 proc.), Tarcza Finansowa (3,59; 65 proc.), dofinansowanie wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne (3,53; 65 proc.) oraz obniżenie wymiaru czasu pracy" - czytamy.

Podczas prezentacji raportu prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS zwróciła uwagę, że rozmowy nad najwyżej ocenianym dziś instrumentem antykryzysowym, czyli nad zwolnieniem z obowiązku opłacania składek, trwały bardzo długo, ponieważ wiązało się z nim ogromne ryzyko i koszty.

Podkreśliła, że Tarcza antykryzysowa okazała się skuteczna. „Liczba płatników składek w ubezpieczeniu społecznym w lipcu wyniosła 2,6 mln, o 66 tys. więcej niż w lipcu 2020 roku. Ubezpieczonych było 15,6 mln, czyli o 337 tys. więcej niż rok temu - podkreśliła prof. Według niej bez informatyzacji nie byłoby możliwe obsłużenie blisko 8 mln wniosków z Tarczy Antykryzysowej. "Dlatego w przyszłości pomoc powinna opierać się na wnioskach elektronicznych" - dodała

W raporcie wskazano, że firmy szeroko czerpały z wachlarza instrumentów pomocowych i wykorzystywały jednocześnie po kilka, komplementarnych wobec siebie, instrumentów.

"Tarcza Antykryzysowa zamortyzowała uderzenie kryzysowe, co pokazały dane makroekonomiczne za ubiegły rok: ˆ Według prognoz Komisji Europejskiej z wiosny 2020 r., Polska zajmowała 10. miejsce wśród krajów UE-27 w rankingu ze względu na sytuację gospodarczą, natomiast rzeczywiste odczyty uplasowały Polskę o trzy „oczka” wyżej, na 7. miejscu" - podkreśliło PIE.

W publikacji zwrócono uwagę, że Polska wraz z Danią, Finlandią i Włochami to grupa krajów, którą charakteryzuje relatywnie wysoka efektywność zarówno w relacji wydatków pomocowych względem wsparcia pracowników, jak i przedsiębiorstw. Wskaźnik efektywności dla Polski zapewnił jej 6. pozycję w europejskim rankingu efektywności wydatków na utrzymanie miejsc pracy oraz 11. lokatę w rankingu efektywności wsparcia płynności finansowej przedsiębiorstw. ˆ

"Bezrobocie wynosiło 3,4 proc., czyli o 4,1 pkt. proc. mniej niż prognoza Komisji Europejskiej (KE) z wiosny 2020 r. Poprawił się też wskaźnik zatrudnienia, który po spadku na wiosnę 2020 r. rósł w kolejnych miesiącach i pod koniec roku przekroczył poziom sprzed pandemii" - dodano.