Ścieżka nawigacji

Aktualności

Jubileuszowa wystawa ZUS w Domu Spotkań z Historią

Wystawa "Rzeczpospolita Ubezpieczonych" powstała z inicjatywy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w 80. rocznicę powołania instytucji do życia. Na kilkunastu planszach przedstawione są dzieje Zakładu począwszy od XIX wieku do chwili obecnej.

Bogate materiały archiwalne, fotografie, dokumenty źródłowe oraz ikonograficzne ukazują, w jaki sposób ewoluował system ubezpieczeń społecznych, jak zmieniała się obsługa klienta, stosowane narzędzia pracy oraz jaką działalność prowadził Zakład w kontekście historycznych uwarunkowań państwa i społeczeństwa polskiego. Z wystawy dowiemy się nie tylko w jaki sposób były odprowadzane składki i wypłacane świadczenia, ale też jak Fundusz Ubezpieczeń Społecznych pomógł w odzyskaniu wolności i za co stalinowcy nie znosili Zakładu. Od początku swojego istnienia Zakład podejmował działalność edukacyjną i informacyjną. ZUS starał się pomagać Polakom podczas okupacji, istotną rolę odegrali na tym polu lekarze ZUS. Przez dziejowe burze wystawa doprowadza gości do czasów współczesnych, kiedy ZUS jest już w pełni zinformatyzowaną instytucją, liderem na polu IT.

Ekspozycja została przygotowane we współpracy z Ośrodkiem KARTA, Narodowym Archiwum Cyfrowym oraz oddziałami ZUS z całego kraju.

Wystawa dostępna jest od 24 października do 6 listopada br. w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 w Warszawie.

Do 11 listopada br. ekspozycję można również obejrzeć na skwerze ks. Jana Twardowskiego u zbiegu ulic Karowej i Krakowskiego Przedmieścia.