„ZUS na głos” przybliża historię i współczesność
13 listopada 2024
W premierowym odcinku cyklu podcastów wideo „ZUS na głos” dr Janina Petelczyc ze Szkoły Głównej Handlowej dzieli się wiedzą o tym, dlaczego to właśnie pod koniec XIX w. wynaleziono ubezpieczenia społeczne, jaka była geneza polskich rozwiązań ubezpieczeniowych oraz z jakich powodów polski system ubezpieczeń społecznych – mimo wielkich historycznych wyzwań i przeciwności – zdał na piątkę historyczny egzamin.
Podcast „Polaku, do ubezpieczeń!”, dostępny na kanale „Elektroniczny ZUS” na YouTubie, przybliża ideę i historię ubezpieczeń społecznych w Polsce.
Nowoczesne państwo opiekuńcze
– Niewątpliwie ubezpieczenia społeczne są osiągnięciem cywilizacyjnym na równi z rozwojem przemysłu, techniki. Badania pokazują, że tam, gdzie wprowadzono ubezpieczenia społeczne, poziom życia tych społeczeństw wyraźnie się poprawił – mówi dr Janina Petelczyc.
Dziewiętnastowieczna industrializacja i związane z nią migracje ludności przyczyniły się do rozwoju nowego typu państwa. To państwo opiekuńcze, w którym ciężar odpowiedzialności za osoby w trudnej sytuacji życiowej spoczął na administracji publicznej.
Z takim stanem rzeczy zmierzyli się ojcowie polskiej niepodległości, kiedy w 1918 r. przystępowali do budowania filarów odrodzonego państwa. Jednym z najważniejszych były właśnie ubezpieczenia społeczne.
– Możemy być dumni jako Polacy, że jako jedni z pierwszych w ówczesnej Europie mieliśmy tak dobre, nowoczesne rozwiązania z zakresu ubezpieczeń społecznych – podkreśla Janina Petelczyc.
Wyzwania i ciągłe doskonalenie
Polski system ubezpieczeń społecznych okazał się nie tylko efektywny, ale także trwały. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, powołany do życia w 1934 r., wypłacał świadczenia także w czasie okupacji niemieckiej, a po II wojnie światowej wydatnie przyczynił się do odbudowy, a potem rozwoju państwa.
Reforma systemu ubezpieczeń społecznych, dokonana pod koniec lat 90., także była –z ekonomicznego i finansowego punktu widzenia – strzałem w dziesiątkę.
– Przejście z systemu zdefiniowanego świadczenia na system zdefiniowanej składki spowodowało, że system ubezpieczeń społecznych w znacznej mierze samofinansuje się i z prognoz ZUS wynika, że tak będzie również w przyszłości – mówi dr Janina Petelczyc.
A co będzie z ubezpieczeniami społecznymi i ZUS za 50 lat? Na to pytanie dr Janina Petelczyc także próbuje odpowiedzieć. Wszystko w pięknej scenerii jesiennej Warszawy, na dachu budynku sąsiadującego z pierwszą, historyczną siedzibą ZUS z 1934 r.
Za pomysł i realizację podcastów „ZUS na głos” w całości odpowiadają pracownicy Zakładu.