Ścieżka nawigacji

Aktualności

Kolejna dotacja wstrzymana

Jest to już trzecia blokada dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w ciągu nieco ponad dziewięciu miesięcy 2018 r. W marcu zarząd Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wystąpił o wstrzymanie transzy w wysokości 2,2 mld zł, a w drugiej połowie sierpnia – 3 mld zł.

- Wysokie wpływy składkowe pozwalają nam ze spokojem patrzyć na sytuację finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS i dodaje: - Dobra sytuacja na rynku pracy i rosnące wynagrodzenia, a do tego uszczelnienie systemu poprzez wprowadzenie od stycznia indywidualnych numerów rachunków składkowych, pozwalają nam zrezygnować już z 8,5 mld zł dotacji z budżetu państwa.

Decyzja zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wstrzymaniu kolejnej transzy dotacji do FUS oznacza, że tegoroczny poziom dotacji na pewno będzie niższy niż 39 mld zł. Podkreślić należy, że już po ośmiu miesiącach tego roku przychody z tytułu składek do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych były wyższe o 10,4 mld zł (9,3 proc.) w porównaniu do tożsamego okresu roku ubiegłego i wyniosły 122,3 mld zł. Wydolność FUS, czyli stosunek wpływów składkowych do wypłat na świadczenia, jest dziś w granicach 79 proc., czyli na jednym z najwyższych poziomów w najnowszej historii ZUS.

Na uwagę zasługuje również fakt, że na indywidualne numery rachunków składkowych wpłynęło do końca września tego roku 191,2 mld zł składek tj. o 14,6 mld zł więcej niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku.