Ścieżka nawigacji

Aktualności

Kolejne miliony oszczędności w IT ZUS

Dotychczas, czyli przez 20 lat od uruchomienia Kompleksowego Systemu Informatycznego, wykonawca usługi administrowania środowiskiem systemowym Mainframe był wybierany właśnie w trybie zamówienia z wolnej ręki. Ostatnia 3-letnia umowa w tym zakresie, którą Zakład zawarł w grudniu 2014 roku z IBM Polska, opiewała na ponad 44 mln zł (brutto). Dzięki podjęciu decyzji przez zarząd Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o ogłoszeniu przetargu, ZUS zaoszczędzi w najbliższych trzech latach prawie 17 mln zł na samej tylko usłudze administrowania środowiskiem systemowym Mainframe. Spośród czterech podmiotów, które stanęły do przetargowej rywalizacji, najlepszą ofertę opiewającą na 27,6 mln zł (brutto) złożył dotychczasowy wykonawca – IBM Polska.

- Przetarg stanowi otwarcie drzwi dla konkurencji rynkowej. Po raz kolejny zmniejszyliśmy stałe koszty w obszarze specjalistycznych usług IT – mówi Krzysztof Dyki, członek zarządu ZUS ds. IT i dodaje: - Jak możemy zaobserwować na przykładzie administracji platformą Mainframe, przetarg potrafi przekonać naszych partnerów do rekonstrukcji swoich dotychczasowych warunków cenowych. Dziękuję naszemu zespołowi oraz wszystkim oferentom za stworzenie realnej i skutecznej konkurencji w tak wyjątkowym postępowaniu przetargowym.

Do przetargu na świadczenie usługi administrowania środowiskiem systemowym Mainframe, poza IBM Polska, stanęły również: Konsorcjum Asseco Data Systems oraz Asseco Poland (oferta cenowa: 26,7 mln zł brutto), Konsorcjum NTT System oraz Centrum Udostępniania Dokumentów (30,7 mln zł brutto) oraz Konsorcjum Defcom i Advatech (35,5 mln zł brutto). O wyborze najlepszej oferty decydowały kryteria: ceny (60 proc.) oraz doświadczenie zespołu potencjalnego wykonawcy (40 proc.).

Usługa administrowania środowiskiem systemowym Mainframe, to nic innego jak zapewnienie ciągłości i wydajności kluczowego oprogramowania, które przekłada się na ciągłość i wydajność działania Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS.