Ścieżka nawigacji

Aktualności

Prezes ZUS o roli usług społecznych

W Warszawie w dniach 12–14 października odbył się Kongres Usług Społecznych. Jego uczestnicy zapoznali się m.in. z raportem z monitoringu funkcjonowania Centrów Usług Społecznych.

- Usługi społeczne w XXI wieku odgrywają ogromną rolę, z punktu widzenia działań wspierających politykę państwa, politykę publiczną na rzecz różnych grup osób. Gwarantują im podmiotowość i realizację odpowiednich praw - mówiła prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, podczas spotkania.

Zwróciła uwagę, że ważne jest to, aby budować odpowiednie strategie, które potem mogą być realizowane. - Mamy wiele strategii dotyczących usług społecznych, demografii i na rzecz osób niepełnosprawnych. Z punktu widzenia państwa dobre jest, aby określać pewne cele, a potem je realizować w szerszym kontekście zabezpieczenia społecznego - podkreśliła profesor.

Dzięki inicjatywie prezydenta od 1 stycznia 2020 r. w gminach powstają Centra Usług Społecznych, integrujące i koordynujące usługi społeczne na rzecz mieszkańców. Obecnie w całym kraju działa już 50 takich punktów.