Ścieżka nawigacji

Aktualności

ZUS świętuje 85-lecie

Podczas gali uświetniającej obchody 85-lecia ZUS prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Zakład działa skutecznie, a przyjęty w Polsce system zabezpieczenia społecznego z państwową instytucją, z państwowymi gwarancjami daje pewność, że świadczenia zostaną wypłacone. – Zakład Ubezpieczeń Społecznych i system ubezpieczeń społecznych musi być elastyczny i dopasowywać się do zmieniającego się świata – dodał prezydent. Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska zaznaczyła, że Zakład ma ambitne plany na przyszłość. Stawia na rozwój nowoczesnej e-administracji i oferowanie obywatelom prostych usług. – Planujemy wprowadzenie e-płatności, aplikacji mobilnych dla klientów, powiadomień SMS i e-mail o stanie realizacji sprawy oraz zautomatyzowanie przyznawania i wpłaty świadczeń, bez wniosku klienta. W 2020 roku rozpoczniemy prace nad projektem przejęcia od płatników składek obowiązków związanych z wypełnianiem i przekazywaniem dokumentów ubezpieczeniowych – zapowiedziała prezes ZUS.

Prezydent RP  Andrzej Duda na gali 85-lecia ZUSprof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, przemawia na gali z okazji 85-lecia ZUS

Podczas jubileuszowej gali zaproszeni goście dyskutowali o roli współczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych w instytucjach zabezpieczenia społecznego. – W ubezpieczeniach społecznych można na przykład wykorzystywać technologię Big Data, by wychwycić osoby, które nawet nie wiedzą, że mogą skorzystać z jakiegoś świadczenia – mówił Marcelo Caetano, sekretarz generalny Międzynarodowego Stowarzyszenia Zabezpieczenia Społecznego (ISSA). Trzeba pamiętać, że nowoczesne technologie to nie tylko szansa, ale też zagrożenia, na co zwrócił uwagę dr Stephan Fasshauer, dyrektor DRV Bund (niemieckiej instytucji zabezpieczenia emerytalno-rentowego). – Każdego dnia odnotowujemy nawet 1000 ataków na bezpieczeństwo sieci IT. Musimy zadbać o to, by społeczeństwo nie obawiało się o bezpieczeństwo swoich danych – dodał.

paneliści podczas jubileuszu 85-lecia ZUS

Wyróżnieni za dobrą współpracę

Uroczystości jubileuszowe stały się okazją do tego, by docenić instytucje współpracujące z ZUS i wspierające Zakład w realizacji ustawowych zadań. Prof. Gertruda Uścińska wręczyła ich reprezentantom okolicznościowe wyróżnienia honorowe ZUS „Lider Współpracy”. Nagrodzone podmioty to: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Finansów, Narodowy Bank Polski, PKO Bank Polski SA, Prokuratoria Generalna RP, Państwowa Inspekcja Pracy, Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, Polska Poczta SA, PZU S.A., IBM Polska Sp. z o.o., Asseco Poland S.A. oraz Comarch S.A.

Przedstawiciele firm nagrodzonych podczas gali z okazji 85-lecia ZUS

85 lat ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych powstał 24 października 1934 roku na mocy rozporządzenia Prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Od tamtej pory jest najważniejszą instytucją polskiego systemu ubezpieczeń społecznych. Obsługuje 25 milionów klientów: ubezpieczonych, świadczeniobiorców i przedsiębiorców. Wypłaca dziesiątki świadczeń ubezpieczeniowych z tytułu wielu różnych ryzyk.

Więcej informacji o historii i roli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.