Ścieżka nawigacji

Menu nawigacji

Aktualności

Prezes ZUS na Kongresie Polityki Społecznej

Prof. Uścińska mówiła m.in. o tym, że zabezpieczenie społeczne jest klasycznym przykładem domeny państwa. Podkreśliła również, jak ważne są badania na temat zabezpieczenia społecznego oraz rynku pracy. – Państwo ustanawia, utrzymuje i rozwija systemy zabezpieczenia społecznego. Decyduje też o gwarancji prawnej i finansowej. Liczne ośrodki badawcze przyczyniały się w znacznym stopniu do badań i kierunków przyjmowanych rozwiązań – powiedziała prezes ZUS.

Według prof. Uścińskiej bardzo pozytywnie musimy ocenić przygotowanie reformy z 1 stycznia 1999 roku. – Weszły wtedy w życie określone regulacje, których skutki stosowania widzimy dzisiaj w Polsce. Przede wszystkim jest to system emerytalny oparty na zdefiniowanej składce – podkreśliła.

Prezes ZUS zaznaczyła, jak ważne w tym kontekście było wejście Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. – Wykonaliśmy gigantyczną pracę w związku z wejściem do Unii Europejskiej. Aspekty prawne, gospodarcze i społeczne są dla nas bardzo ważne. Możemy na równych prawach i na równym poziomie uczestniczyć w wielu debatach z Komisją Europejską.

Zdaniem prof. Uścińskiej podczas tworzenia prawa jesteśmy poddani ogromnym globalnym procesom. Przykłady takich procesów to choćby pandemia i wojna w Ukrainie. Już na tej podstawie wyraźnie widać, że trzeba prowadzić skuteczniejsze badania. Może w tym pomóc podejście interdyscyplinarne, w którym różni naukowcy stosują typowe dla swoich dyscyplin metody badawcze. – Musimy patrzeć w przyszłość i robić szerokie badania – podkreśliła prezes ZUS.

 – Żeby system zabezpieczenia społecznego dobrze funkcjonował, trzeba wiedzieć, skąd będą pochodzić pieniądze na jego sfinansowanie. Zarządzający systemem zabezpieczenia społecznego muszą w pierwszej kolejności ustalić, jakie pobiorą składki i jaki będzie możliwy wpływ z podatków. Na samym początku tego systemu znajduje się rynek pracy – powiedziała prof. Uścińska i podkreśliła jego ważność w kontekście zabezpieczenia społecznego.

Tegoroczny Kongres Polityki Społecznej odbywał się pod hasłem „Polityka społeczna jako fundament rozwoju społeczno-gospodarczego – w 100-lecie uchwalenia ustawy o opiece społecznej".

Współorganizatorami konferencji byli: Komitet Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Polskie Towarzystwo Polityki Społecznej, Centrum Badań nad Zabezpieczeniem Społecznym na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uczelnia Korczaka.