Ścieżka nawigacji

Aktualności

Dni Ubezpieczonego w Twoim ZUS

Ubezpieczeni to najliczniejsza grupa Klientów ZUS, licząca aż 15 milionów osób. Jednocześnie jest to grupa mająca najmniej kontaktu zarówno z samym ZUS-em, jak też z przepisami o ubezpieczeniach społecznych. Brak wiedzy o swoich prawach i obowiązkach często skutkuje zaniedbaniami, które po latach mogą okazać się nie do naprawienia. Wiele osób pracujących na umowach zlecenia czy umowach o dzieło nie wie dokładnie, czy i jakie składki pracodawca jest zobowiązany za nich odprowadzać. Wielu ubezpieczonych nie zna zasad, gromadzenia składek emerytalnych i nie wie na czym polega ich waloryzacja. Uprawnienia do przyszłych świadczeń zależą od naszych zachowań, te zaś zależą od naszej wiedzy. Dlatego jest ona tak ważna już dziś. Od kiedy funkcjonuje system e-WUŚ, bardzo istotna stała się również kontrola zgłoszenia najbliższej rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Z większą wiedzą na ten temat zapobiegniemy niemiłej niespodziance podczas wizyty u lekarza.

- Ideą ''Dni Ubezpieczonego" jest uzmysłowienie ubezpieczonym, jak ważne są ubezpieczenia społeczne na co dzień. W związku z tym, do wyłącznej dyspozycji odwiedzających będą eksperci z poszczególnych dziedzin ubezpieczeń. Poradę specjalistów uzyskają więc pracownicy, zleceniobiorcy, nianie, pracujący za granicą, prowadzący firmy za granicą, jak również osoby delegowane do któregoś z krajów UE. O swoich nowych uprawnieniach wiedzy będą mogły zasięgnąć również osoby przebywające na urlopie wychowawczym - mówi Ewa Kosowska, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Składek w Centrali ZUS. Na wszystkie te tematy kompletne informacje można będzie znaleźć także w specjalnych ulotkach, przygotowanych z myślą o odwiedzających Dni Ubezpieczonego.

Podczas "Dni Ubezpieczonego" będzie można dowiedzieć się również więcej o ułatwieniach w kontakcie ZUS-em, jakie niesie ze sobą nowa Platforma Usług Elektronicznych. To dobry moment na zarejestrowanie swojego profilu na PUE.

Warto więc odwiedzić placówkę ZUS podczas Dni Ubezpieczonego, bo zawsze warto wiedzieć więcej.

HARMONOGRAM - DNI UBEZPIECZONEGO W ZUS 2013

Dni Ubezpieczonego w ZUS: dyżury telefoniczne ekspertów Centrali ZUS

Zadzwoń: warto wiedzieć więcej

Codziennie od godz. 10.00 do 13.00, eksperci Centrali ZUS w Warszawie będą udzielać porad i informacji osobom ubezpieczonym.

Tematyka dyżurów:

 • 7 października 2013 r. - Pracujesz na etat, umowę-zlecenie?
  • Dowiedz się jakie masz prawa i obowiązki.
 • 8 października 2013 r. - Jesteś nianią? Jesteś osobą sprawującą osobistą opiekę nad dzieckiem? Planujesz urlop wychowawczy? Pobierasz zasiłek macierzyński?
  • Poznaj zasady ubezpieczeń.
 • 9 października 2013 r. - Pracujesz za granicą?
  • Dowiedz się, w jaki sposób podlegasz ubezpieczeniom społecznym.
 • 10 października 2013 r. - Twoje konto i subkonto w ZUS
  • Dowiedz się, dlaczego warto mieć wgląd w konto ubezpieczonego w ZUS.
 • 11 października 2013 r. - Pracujesz na etat, ale chcesz równocześnie prowadzić biznes?
  • Sprawdź, co musisz wiedzieć o składkach.

... oraz każdego dnia: jak zalogować się i jak korzystać z Platformy Usług Elektronicznych ZUS - pue.zus.pl