Ścieżka nawigacji

ZUS w mediach

Prezes ZUS: nasze działania przyczyniły się do zachowania miejsc pracy

Szefowa ZUS była w środę (2 września) jednym z prelegentów podczas XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbywa się w Katowicach.

W ramach Tarczy antykryzysowej Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjął 6,5 mln wniosków. Łączne wsparcie udzielone przez ZUS w związku z epidemią koronawirusa wynosi około 25 mld zł.

"Te gigantyczne działania - zwolnienie z obowiązku opłacenia składek i świadczenia postojowe -  w sposób zasadniczy do zachowania większości miejsc pracy i działalności gospodarczych" - powiedziała prof. Uścińska.

Prezes ZUS siedzi za biurkiem na tle okna. przed nią laptop

Z przedstawionych przez nią danych wynika, że liczba osób ubezpieczonych w ZUS wynosiła na koniec lipca tego roku 15,3 mln. Zmiana liczby osób ubezpieczonych od lutego wynosi ok. 1 proc. i nie odbiega od skali wahań sezonowych.

"Liczba firm zgłoszonych do ZUS wynosiła na koniec lipca tego roku 2 mln 770 tys. Było to więcej o 24 tys. w stosunku do czerwca" - powiedziała prof. Uścińska.

"Trzeba docenić wymiar wysiłku podejmowanego przez różne instytucje. Potrafiliśmy się porozumieć i zapewniliśmy ochronę ubezpieczeniową i społeczną" - dodała prezes Zakładu.