Ścieżka nawigacji

Menu nawigacji

Oddział w Sosnowcu – dostępność dla osób z niepełnosprawnościami skierowanych na badanie lekarskie

Oddział w Sosnowcu – dostępność dla osób z niepełnosprawnościami skierowanych na badanie lekarskie

Gdzie przeprowadzane są badania lekarskie?

Badania lekarskie odbywają się w 2 lokalizacjach:

  • w siedzibie Oddziału ZUS w Sosnowcu w budynku A  przy ul. 1- go Maja 25 (budynek na rogu ulic 1-go Maja i Partyzantów, wejście od ul. Partyzantów),
  • w siedzibie Inspektoratu ZUS w Zawierciu  przy ul. Blanowskiej  2.

Sprawdź na skierowaniu na badanie, w której lokalizacji odbędzie się Twoje badanie.

 

1. Siedziba Oddziału ZUS w Sosnowcu

Miejsca parkingowe

Przed budynkiem A i B znajduje się parking dla klientów ZUS. Przed budynkiem A jest wyznaczone 1 miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością. Przed budynkiem B są wyznaczone 3 miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością.

Wejście do budynku

Osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu mogą dostać się do budynku wejściem od ul. Partyzantów, wejście jest z poziomu chodnika.

Drzwi do budynku otwierają się automatycznie.

Na zewnątrz i wewnątrz budynków A i B Oddziału zainstalowane są znaczniki Intovoice systemu  Intonavi pozwalające nawigować w budynkach przy pomocy nadajników iBeacon a na zewnątrz przy pomocy GPS. System nawigacyjno-informacyjny wspomaga osoby z dysfunkcją wzrokową. 

Znaczniki systemu znajdują się przed budynkiem A i B przy wjazdach na parkingi, przy drzwiach wejściowych, na holu budynku B oraz przy wejściu na poczekalnię do  rejestracji i gabinetów lekarzy  orzeczników.  Dodatkowo znaczniki znajdują się przy drzwiach rejestracji do lekarza orzecznika oraz toalet ogólnodostępnych dostosowanych dla osób ze szczególnymi potrzebami. 
Z systemu można skorzystać za pośrednictwem telefonu typu smartfon. System opiera się na standardzie komunikacji bezprzewodowej BLE (Bluetooth Low Energy). Oznacza to, że telefony oraz tablety muszą posiadać takie łącze. Dodatkowo podczas korzystania z aplikacji należy zezwolić aplikacji na dostęp do lokalizacji urządzenia. Dostępne są aplikacje dla urządzeń pracujących z systemem operacyjnym IOS w wersji 12.0 lub nowszej, oraz Android w wersji 8.0 lub nowszej. Aplikacja INTONAVI jest bezpłatna. Można ją pobrać odwiedzając internetowe sklepy z aplikacjami - odpowiednio App Store lub Google Play. 
Do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
 

Wewnątrz budynku

Gabinety lekarskie znajdują się na podwyższonym parterze z możliwością dotarcia windą. Z wejścia należy kierować się w lewą stronę. Wewnątrz budynku nie ma barier budowlanych. Drzwi do gabinetów są otwierane przez lekarzy orzeczników.

Toaleta dla osób z niepełnosprawnością

Toaleta przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchu znajduje się po prawej stronie od wejścia do budynku A, w przewiązce między budynkiem A i B, przed wejściem do Sali Obsługi Klientów.

 

2. Siedziba Inspektoratu ZUS w Zawierciu

Miejsca parkingowe

Przed budynkiem przy ul. Blanowskiej 2 znajduje się parking dla klientów ZUS. Są na nim wyznaczone 2 miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością.

Wejście do budynku

Osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu skierowane na badanie lekarskie mogą dostać się do budynku wejściem bocznym, informacja wywieszona jest przy głównym wejściu. Wejście boczne znajduje się 45 m na lewo od wejścia głównego. Jest ono zorganizowane z poziomu chodnika.

Drzwi boczne do budynku nie otwierają się automatycznie. O pomoc w otwarciu drzwi możesz się zwrócić do pracownika ochrony, który wykonuje pracę przy głównym wejściu do budynku.

Ponadto na zewnątrz i wewnątrz budynku Inspektoratu zainstalowane są znaczniki Intovoice systemu  Intonavi pozwalające nawigować w budynku przy pomocy nadajników iBeacon a na zewnątrz przy pomocy GPS. 
Znaczniki systemu znajdują się przy dojściu do wejścia głównego po prawej stronie budynku, przy drzwiach wejściowych prowadzących do Sali obsługi klienta oraz drugi znacznik przy drzwiach wejściowych prowadzących do poczekalni, rejestracji i gabinetu lekarza orzecznika, w holu budynku. Dodatkowo znaczniki znajdują się przy drzwiach poczekalni, rejestracji i gabinecie lekarskim oraz toalecie ogólnodostępnej dostosowanej dla osób ze szczególnymi potrzebami. 

Do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
 

Wewnątrz budynku

Gabinet lekarski znajduje się na parterze. Z wejścia należy kierować się w stronę lewą gdzie mieści się pokój lekarza orzecznika. Wewnątrz budynku nie ma barier budowlanych. Drzwi do gabinetu  są otwierane przez lekarza orzecznika.

Toaleta dla osób z niepełnosprawnością

Toaleta przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchu znajduje się na parterze, po lewej stronie od głównego wejścia do budynku.