Poradniki
Poradniki
Poradniki
-
21 maja 2020
Pobierz " Emerytury, renty i zasiłki dla pracujących lub mieszkających w Irlandii " (pdf, 1408 kB)Poradnik Polska–Irlandia
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
-
30 lipca 2019
Pobierz " Jak otrzymać ulgę w spłacie lub umorzenie należności wobec ZUS " (pdf, 1718 kB)Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników, który zalega z płatnościami wobec ZUS, może ubiegać się o ulgę w spłacie należności z tytułu składek lub nawet o umorzenie tych należności. W poradniku omawiamy: jakie należności podlegają uldze lub umorzeniu, jakie są rodzaje ulg, na czym polega umorzenie, kiedy ZUS może umorzyć zaległości, jak złożyć wniosek o ulgę lub umorzenie, co to jest pomoc publiczna i komu można jej udzielić, jak wygląda umowa o przyznaniu ulgi.
-
29 grudnia 2017
Pobierz " Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu osób przebywających na urlopie wychowawczym lub pobierających zasiłek macierzyński " (pdf, 1395 kB)Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym osób przebywających na urlopie wychowawczym lub pobierających zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego reguluje ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych. Osoby te obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym od dnia spełnienia warunków do podlegania tym ubezpieczeniom do dnia zaprzestania spełniania tych warunków. Osoby te nie podlegają ubezpieczeniom chorobowemu i wypadkowemu.
-
29 sierpnia 2017
Pobierz " ZUS ZPA - zgłoszenie / zmiana danych płatnika składek - osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej. Jak wypełnić i skorygować " (pdf, 9425 kB)Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Poradnik zawiera wzory formularzy oraz szczegółowe informacje dotyczące sposobu ich wypełniania.
-
28 listopada 2016
Pobierz " Ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne Polaków zatrudnionych za granicą oraz cudzoziemców pracujących w Polsce " (pdf, 619 kB)UWAGA!
1 maja 2010 r. weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz. U. UE L 200 z 07.06.2004 r. ). Uchyliło ono przepisy rozporządzenia (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (Dz. U. WE L 149 z 05.07.1971 r. ze zm.) z wyjątkiem przypadków określonych w art. 87 ust. 8 oraz w art. 90 ust. 1 rozporządzenia 883/2004.W pierwszej części poradnika opisane zostały zasady podlegania ubezpieczeniom wymienionych w tytule osób, zgłaszania ich do ubezpieczeń, rozliczania oraz opłacania składek uregulowane w polskim prawie wewnętrznym, tzn. przede wszystkim w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz w ustawie z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
W dalszej części opracowania omówiono zasady ustalania właściwego ustawodawstwa w dziedzinie ubezpieczeń społecznych na podstawie umów międzynarodowych o zabezpieczeniu społecznym, których Polska jest stroną.
-
17 czerwca 2016
Pobierz " Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością " (pdf, 2349 kB)Świat ludzi sprawnych często nie rozumie, ale też nie wie, na jakie pułapki może trafić w świecie ludzi niepełnosprawnych. Podpowiadamy zatem, jak możecie prosto i łatwo nawiązać aktywny kontakt, a nawet zrobić więcej. Współistnieć lub współdziałać w różnego rodzaju życiowych sytuacjach. -
20 sierpnia 2015
Pobierz " Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu społecznym, kiedy zmieniamy miejsce pobytu, pracy lub zamieszkania w obrębie państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii (2015) " (pdf, 646 kB)Swobodny przepływ osób to podstawowa zasada ustanowiona przez Traktat Unii Europejskiej. Możliwość swobodnego przemieszczania się w obrębie wielu państw może powodować trudności w różnych sferach życia, a zwłaszcza w korzystaniu z uprawnień w zakresie zabezpieczenia społecznego. Wynika to z tego, że każde z państw UE, EOG oraz Szwajcaria posiada swój własny system zabezpieczenia społecznego. Każde państwo może swobodnie decydować o tym, jakie świadczenia, na jakich warunkach i w jakiej wysokości są przyznawane, a także jakie składki na ubezpieczenie społeczne należy opłacać. Nie ma jednego wspólnego „europejskiego” systemu zabezpieczenia społecznego.