Pracujący
Pracujący
Poradniki ZUS zostały opracowane w formie dokumentów PDF. Do przeglądania i drukowania dokumentów w formacie PDF potrzebny jest program Adobe Acrobat Reader. Jeżeli dokumenty nie otwierają się, należy zainstalować najnowszą wersję programu. Program można pobrać ze strony producenta.
Jeśli nadal występują problemy z otwieraniem dokumentów to najbardziej prawdopodobną przyczyną jest niewłaściwa konfiguracja przeglądarki internetowej. W takim przypadku należy zapisać plik na dysku i otworzyć go lokalnie za pomocą programu Adobe Acrobat Reader.
Pracujący
Pracujący
-
17 czerwca 2016
Pobierz " Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością " (pdf, 2349 kB)Świat ludzi sprawnych często nie rozumie, ale też nie wie, na jakie pułapki może trafić w świecie ludzi niepełnosprawnych. Podpowiadamy zatem, jak możecie prosto i łatwo nawiązać aktywny kontakt, a nawet zrobić więcej. Współistnieć lub współdziałać w różnego rodzaju życiowych sytuacjach. -
20 sierpnia 2015
Pobierz " Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu społecznym, kiedy zmieniamy miejsce pobytu, pracy lub zamieszkania w obrębie państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii (2015) " (pdf, 646 kB)Swobodny przepływ osób to podstawowa zasada ustanowiona przez Traktat Unii Europejskiej. Możliwość swobodnego przemieszczania się w obrębie wielu państw może powodować trudności w różnych sferach życia, a zwłaszcza w korzystaniu z uprawnień w zakresie zabezpieczenia społecznego. Wynika to z tego, że każde z państw UE, EOG oraz Szwajcaria posiada swój własny system zabezpieczenia społecznego. Każde państwo może swobodnie decydować o tym, jakie świadczenia, na jakich warunkach i w jakiej wysokości są przyznawane, a także jakie składki na ubezpieczenie społeczne należy opłacać. Nie ma jednego wspólnego „europejskiego” systemu zabezpieczenia społecznego. -
17 listopada 2011
Pobierz " W którym kraju możesz być ubezpieczony. Informator dla osób wykonujących pracę w krajach UE, EOG i Szwajcarii (2011) " (pdf, 225 kB)Każde z państw członkowskich Unii Europejskiej (UE), Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz Szwajcaria stosuje własne przepisy z zakresu zabezpieczenia społecznego. Zasady określające w jaki sposób ustalane jest państwo, w którym pracownik lub osoba prowadząca działalność na własny rachunek powinna być zgłoszona do ubezpieczeń społecznych, wynikają z prawa wspólnotowego.
Niniejszy informator zawiera podstawowe kryteria pozwalające na określenie, w którym państwie osoba wykonująca pracę w krajach UE, EOG i Szwajcarii powinna być zgłoszona do ubezpieczeń społecznych.
-
3 marca 2003
Pobierz " Składniki przychodu pracowników podlegające wliczeniu do podstawy wymiaru świadczeń emerytalno-rentowych oraz kapitału początkowego " (pdf, 500 kB)Według stanu prawnego obowiązującego do 31 grudnia 1998 r.