Ścieżka nawigacji

ZUS w mediach

Prezes ZUS: wypłaty świadczeń są bezpieczne

„Wchodzą właśnie w życie przepisy tarczy antykryzysowej 3.0. Mamy więc już trzy grupy zwolnionych z obowiązku opłacania składek: do dziewięciu ubezpieczonych, do 49 ubezpieczonych, a w tej chwili również objęci zwolnieniem są też ci, którzy przekroczą próg przychodu 15 tys. 681 zł, a nie przekroczą dochodu 7 tys. zł miesięcznie. To są osoby, które najczęściej mają zdecydowanie wyższy przychód, ale wysokie koszty jego uzyskania – powiedziała w poniedziałek (18 maja) prof. Uścińska w audycji "Rządy Pieniądza" w PR24.

Prezes ZUS zaznaczyła, że wszyscy zwolnieni ze składek mają okres zwolnienia zaliczony na poczet wymaganego stażu emerytalnego, a okres zwolnienia traktowany jest jak tak, jakby dana osoba normalnie opłacała składki.

Prof. Uścińska zapewniła jednak, że wpłata świadczeń nie jest zagrożona, tak jeśli chodzi o emerytury i renty, jak i o rosnącą liczbę zasiłków chorobowych i opiekuńczych, których wypłatę wydłużono do 14 czerwca dla rodziców, którzy zdecydują opiekować dziećmi w domu.

Cały wywiad prof. Gertrudy Uścińskiej dla Polskiego Radia 24 (link do strony zewnętrznej).